Toksykologia 1700-F4-TOKS-J
Wykład ma za zadanie dostarczyć wiedzy na temat toksykologii ogólnej oraz toksykologii szczegółowej. Zagadnienia z toksykologii ogólnej obejmują cele i zadania toksykologii, podstawowe pojęcia z zakresu toksykologii, losy ksenobiotyków w ustroju (wchłanianie, dystrybucja, metabolizm, kumulacja i wydalanie), mechanizmy działania toksycznego ksenobiotyków (w tym rolę enzymów mikrosomalnych w bioaktywacji związków toksycznych), efekty odległe (działanie mutagenne, teratogenne i karcynogenne) oraz podstawy toksykometrii. Treści programowe wykładów z toksykologii szczegółowej obejmują toksyczność leków (z uwzględnieniem mechanizmów działania, objawów zatruć, skutków odległych ekspozycji oraz sposobów diagnozowania zatruć i udzielania pierwszej pomocy). Tematyka wykładów dotyczy również problemów związanych ze zjawiskiem toksykomanii, ze szczególnym uwzględnieniem uzależnienia od leków.
Laboratoria poświęcone są celom i zadaniom analizy toksykologicznej, rodzajom materiału do badań (materiał biologiczny, preparaty farmaceutyczne, próby środowiskowe), zasadom jego doboru i podziału, sposobom prowadzenia analizy toksykologicznej ukierunkowanej na konkretną substancję i w przypadku identyfikacji nieznanych związków, metodom wykrywania i oznaczania wybranych grup leków w materiale biologicznym, metodom wykrywania i oznaczania innych substancji toksycznych (rozpuszczalniki organiczne ze szczególnym uwzględnieniem alkoholi, narkotyków) oraz sposobom wykrywania skutków ekspozycji na substancje toksyczne. Nauczanie ma także na celu opanowanie przez studenta praktycznej znajomości metod izolacji, wykrywania i oznaczania ilościowego substancji toksycznych, ze szczególnym uwzględnieniem leków, oraz oceny skutków ich działania z zastosowaniem nowoczesnej aparatury analitycznej oraz przygotowanie studentów do prawidłowej interpretacji wyników badań.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Podstawą do zaliczenia przedmiotu toksykologia jest przestrzeganie zasad ujętych w Regulaminie Dydaktycznym Katedry Toksykologii i Bromatologii.
Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest: zaliczenie ćwiczeń laboratoryjnych zdobycie powyżej 60% z 4 kolokwiów pisemnych oraz uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu końcowego.
Wykłady:
Zaliczenie na podstawie dwóch pisemnych kolokwiów oraz egzaminu końcowego w formie testu jednokrotnego wyboru (pytania otwarte i zamknięte jednokrotnego wyboru).
Uzyskane punkty z egzaminu przelicza się na oceny według następującej skali:
Procent punktów Ocena
92-100% Bardzo dobry
84-91% Dobry plus
76-83% Dobry
68-75% Dostateczny plus
60-67% Dostateczny
0-59% Niedostateczny
Egzamin poprawkowy końcowy odbywa się w sesji poprawkowej. Przewiduje się zwolnienie z egzaminu z przedmiotu Toksykologia pod warunkiem zaliczenia ćwiczeń laboratoryjnych i uzyskania przynajmniej 95% sumy punktów ze wszystkich czterech kolokwiów pisemnych.
Seminaria:
Nie dotyczy.
Laboratoria:
Zaliczenie ćwiczeń laboratoryjnych uzyskuje się na podstawie wypełnienia następujących wymagań, jak czynne uczestnictwo w zajęciach laboratoryjnych, podczas których Student/ka uzyskuje punkty za: pracę laboratorium, kolokwia, sprawozdania, prezentacje i aby otrzymać zaliczenie z ćwiczeń laboratoryjnych należy uzyskać minimum 60% sumy z wszystkich elementów oceny.
Egzamin końcowy: > 60% (W1-W9, U1-U6)
Kolokwium z wykładów: > 70% (W1-W9, U3, U5, U6)
Kolokwium z laboratoriów: > 70% (U1-U6, W1-W3)
Sprawdziany pisemne: > 70% (W1-W9, U1-U6)
Praktyki zawodowe
Program kształcenia nie przewiduje odbycia praktyk.
Literatura
Literatura obowiązkowa:
1. Seńczuk W: Toksykologia współczesna. PZWL, Warszawa 2006 i nowsze edycje
2. Piotrowski JK: Podstawy toksykologii. WNT, Warszawa 2006 i nowsze edycje
3. Jurkowski K, Piekoszewski W: Toksykokogia Tom 1 i 2. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020
4. Mutschlera E: Farmakologia i toksykologia. MedPharm, 2010 i nowsze edycje
5. Brandys J: Toksykologia wybrane zagadnienia, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 1999 i nowsze edycje
Literatura uzupełniająca:
1. Moffat AC, Osselton MD, Widdop B: Clarke’s Analysis of Drugs and Poisons. Pharmaceutical Press, London 2004, 2011
2. Flangan RJ, Taylor A, Watson ID, Whelpton R: Fundamental of analytical toxicology. JohnWhiley & Sons, Chichester, 2007
3. Bogdanik T: Toksykologia kliniczna, PZWL, Warszawa 1988
4. Pach J: Zarys toksykologii klinicznej, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2009
5. Laskowski R, Migula P: Ekotoksykologia. Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2004
6. Manahan SE: Toksykologia środowiska. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2006
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: