Pacjent z zespołem metabolicznym współpraca: diagnosty laboratoryjnego, lekarza, farmaceuty, dietetyka 1700-EMZO-PZM-PS
Przedmiot realizowany jest w formie wykładów i seminariów i warsztatów. Celem zaplanowanych w ramach przedmiotu zajęć jest przekazanie studentom wiedzy z zakresu:
Wykład:
1. Podstawy medycyny spersonalizowanej opartej na stosowaniu indywidualnego podejścia do każdego pacjenta na etapie diagnostyki i późniejszego leczenia.
2. Dobór odpowiednich leków i strategii terapeutycznych do potrzeb pacjenta z zespołem metabolicznym, określonych na podstawie nowoczesnych i tradycyjnych badań oraz wywiadu przeprowadzonego z konkretnym pacjentem.
Seminaria:
1. Diagnostyka laboratoryjna w zespole metabolicznym: badania laboratoryjne kluczowe dla diagnozowania i monitorowania stanu chorego, interpretacja wyników badań, nowoczesne technologie diagnostyczne (analiza przypadków)
2. Nadwaga i otyłość w aspekcie diagnostycznym oraz terapeutycznym. Zrozumienie indywidualnych wyzwań związanych z leczeniem pacjentów (analiza przypadków)
Laboratoria:
1. Żywienie przy współistnieniu chorób (cukrzyca, miażdżyca, otyłość). Prewencja i leczenie. Zalecenia żywieniowe przy współistniejącących schorzeniach.
2. Przygotowanie do badań pacjenta (analiza przypadków)
3. Problem zmiany stylu życia – przekazywanie informacji pacjentowi
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
W przypadku zaliczenia pisemnego (kolokwium końcowe) uzyskane punkty przelicza się na stopnie według następującej skali:
Procent punktów Ocena
92-100% Bardzo dobry
84-91% Dobry plus
76-83% Dobry
68-75% Dostateczny plus
60-67% Dostateczny
0-59% Niedostateczny
W przypadku zaliczeń ustnych do oceny osiągniętych przez studenta efektów uczenia stosuje się następujące kryteria:
Bardzo dobry: student opanował wiedzę z całego materiału i posiadł wiadomości ponadprogramowe, swoją wiedzę przedstawia w sposób logiczny i usystematyzowany, potrafi wykorzystać ją w praktyce.
Dobry plus: student opanował zagadnienia z całego materiału programowego nauczania, w sposób logiczny i spójny przedstawia posiadaną wiedzę.
Dobry: student opanował wiedzę z większości materiału, kierowany przez nauczyciela akademickiego potrafi formułować trafne wnioski, w sposób logiczny przedstawia swoją wiedzę.
Dostateczny plus: student zna podstawowe zagadnienia i opanował minimum programowe, rozumie zadawane mu pytania, w sposób logiczny przedstawia swoją wiedzę.
Dostateczny: student opanował zagadnienia zawarte w programie nauczania, rozumie pytania, ale odpowiada niespójnie w sposób opisowy, myli właściwą terminologię, nie potrafi praktycznie zastosować zdobytej wiedzy.
Niedostateczny: student nie opanował minimum programowego, nie rozumie pytań, udziela odpowiedzi nie na temat, nie posługuje się prawidłowo podstawowym słownictwem.
Kolokwium końcowe: ≥ 60% (W1, W2, W3, W4, U1, U2, U3, U4, K1)
Ukierunkowana obserwacja studenta podczas wykonywania zadań praktycznych: ≥ 60% (U1, U2, U3, U4)
Obserwacja przedłużona: ≥ 50% (K1)
Praktyki zawodowe
W ramach przedmiotu nie odbywają się praktyki zawodowe.
Literatura
Literatura obowiązkowa:
1. Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka. Red. Ciborowska He.; Ciborowski A. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2021, 923 s. ISBN 978-83-200-6537-4
2. Współczesna dieto-terapia. Red. Lange E., Włodarek D., PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2022, 600 s. ISBN 978-83-01-22804-0
Literatura uzupełniająca:
1. Makara-Studzińska M.: Komunikacja w opiece medycznej, Medical Education, 2017.
2. Normy żywienia dla populacji polskiej i ich zastosowanie. Red. Jarosz M., Rychlik E., Stoś K., Charzewska J., Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, 2020, 465 s. ISBN: 978-83-65870-28-5
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: