Anatomia 1700-A1-ANAT-SJ
Przedmiot realizowany w formie wykładów i laboratoriów .
Studenci przystępujący do zajęć posiadają wiedzę z zakresu biologii na poziomie szkoły średniej. Znają zasady BHP obowiązujące w Prosektorium Katedry Anatomii Prawidłowej.
Wykłady mają za zadanie wyjaśnienie trudniejszych zagadnień związanych z tematyką poszczególnych laboratoriów i wprowadzenie do zajęć praktycznych, które odbywają się w Prosektorium z wykorzystaniem materiału kostnego, izolowanych preparatów i całych zwłok.
Na wykładach zostanie zwrócona uwaga na charakterystykę poszczególnych połączeń kości, krążenia systemowego, płucnego i płodowego, budowy układu nerwowego i przebiegu dróg nerwowych wraz z objawami ich uszkodzeni.
Laboratoria poświęcone są nauczaniu praktycznego rozpoznawania struktur anatomicznych w ujęciu systematycznym (układ narządu ruchu, układ krążenia, układ oddechowy, układ pokarmowy, układ moczowo-płciowy, układ nerwowy i narządy zmysłów, powłoka wspólna).
W cyklu 2022/23Z:
patrz punkt A. |
W cyklu 2023/24Z:
patrz punkt A. |
W cyklu 2024/25Z:
patrz punkt A. |
W cyklu 2025/26Z:
patrz punkt A. |
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Metody dydaktyczne podające
Metody dydaktyczne poszukujące
Rodzaj przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2025/26Z: | W cyklu 2022/23Z: | W cyklu 2023/24Z: | W cyklu 2024/25Z: |
Kryteria oceniania
Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest zaliczenie wykładów i uzyskanie pozytywnych ocen z 5 kolokwiów cząstkowych oraz zdanie egzaminu.
Laboratoria:
Student powinien być przygotowany na każde zajęcia laboratoryjne w oparciu o program wywieszony na tablicy ogłoszeń Katedry Anatomii Prawidłowej. Warunkiem zaliczenia laboratorium jest uzyskanie pozytywnej oceny z bieżącego materiału.
Kolokwium:
1. Terminy kolokwiów są podawane na 2 tygodnie przed rozpoczęciem semestru na tablicy ogłoszeń Katedry Anatomii Prawidłowej. Kolokwium odbywa się w formie teoretycznej:
2. Warunkiem przystąpienia do kolokwium jest zaliczenie laboratoriów na ocenę pozytywną.
3. Kolokwium ma formę pisemną (test) bądź ustną, a warunkiem jego zaliczenia jest minimum 60% poprawnych odpowiedzi.
4. Kolokwium poprawkowe I odbywa się u asystenta prowadzącego zajęcia, a kolokwium poprawkowe II u Kierownika Katedry.
5. Podczas kolokwium zabrania się korzystania z jakichkolwiek pomocy naukowych oraz urządzeń elektronicznych umożliwiających porozumiewanie się z innymi osobami na odległość (np. telefon komórkowy). Zachowanie Studenta uzasadniające posiadanie pomocy lub urządzeń o których mowa powyżej, albo stwierdzenie takich urządzeń będzie skutkowało automatycznym uzyskaniem oceny niedostatecznej z kolokwium.
6. Zaistnienie okoliczności, o których mowa w pkt. 4 może skutkować skierowaniem sprawy do Komisji Dyscyplinarnej dla studentów.
7. Materiały zaliczeniowe, tj. karta odpowiedzi i egzemplarz testu są własnością Katedry Anatomii Prawidłowej, toteż zabrania się zabierania ich przez studentów.
Egzamin: ≥ 60% W1-W3.
Kolokwium: ≥ 60% W1-W3.
Laboratoria: ≥ 60% W1 – W3, U1-U2, K1
Egzamin z przedmiotu:
Egzamin z Anatomii jest egzaminem teoretycznym i odbywa się w sesji zimowej:
1. Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest zaliczenie wszystkich kolokwiów na ocenę pozytywną.
2. Egzamin odbywa się w formie testu jednokrotnego wyboru (60 pytań); warunkiem zaliczenia testu jest minimum 60% poprawnych odpowiedzi.
3. Niezgłoszenie się studenta na egzamin podlega przepisom Regulaminu Studiów (pkt. VIII, § 32).
4. Podczas egzaminu zabrania się korzystania z jakichkolwiek pomocy naukowych oraz urządzeń elektronicznych umożliwiających porozumiewanie się z innymi osobami na odległość (np. telefon komórkowy). Zachowanie Studenta uzasadniające posiadanie pomocy lub urządzeń o których mowa powyżej, albo stwierdzenie takich urządzeń będzie skutkowało automatycznym uzyskaniem oceny niedostatecznej z egzaminu.
5. Zaistnienie okoliczności, o których mowa w pkt. 4 może skutkować skierowaniem sprawy do Komisji Dyscyplinarnej dla studentów.
6. Materiały egzaminacyjne, tj. karta odpowiedzi i egzemplarz testu są własnością Katedry Anatomii Prawidłowej, toteż zabrania się zabierania ich przez studentów.
7. Egzamin poprawkowy jest wyznaczany w sesji poprawkowej w terminie ustalonym przez Kierownika Katedry i podawany do wiadomości z miesięcznym wyprzedzeniem na tablicy ogłoszeń.
8. Egzaminy przedterminowe (zerowe) odbywają się po uprzednim uzgodnieniu terminu i formy z Kierownikiem Katedry. Do egzaminu mogą przystąpić osoby ze średnią ocen kolokwialnych 4,5.
Skala ocen:
Suma uzyskanych punktów : Ocena:
> 36 ndst (2)
36 – 42 dst (3)
43 – 48 dst+ (3,5)
49 – 54 db (4,0)
55 – 57 db + (4,5)
58 – 60 bdb (5,0)
Praktyki zawodowe
W ramach przedmiotu Anatomia nie są przewidziane praktyki zawodowe.
Literatura
Literatura obowiązkowa:
1. Aleksandrowicz R, Ciszek B, Krasucki K. Anatomia człowieka (Repetytorium).Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014 (wyd. I)
2. Krechowiecki A. Czerwieński F. – Zarys Anatomii Człowieka. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009 (wyd. VIII)
Atlasy anatomiczne:
1. Netter F. Atlas Anatomii Człowieka – Polskie Mianownictwo Anatomiczne. Urban&Partner, Wrocław 2011 (wyd. I)
2. Gilroy AM, MacPherson BR, Ross LM. Atlas Anatomii. MedPharm, Wrocław 2010 (wyd. I)
Literatura uzupełniająca:
1. Narkiewicz O. Moryś J. (red.). Anatomia człowieka t. I – IV. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010 (wyd. I)
2. Skrzat J. Walocha J. Anatomia człowieka z elementami fizjologii Podręcznik dla studentów i lekarzy. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2010 (wyd. I)
3. Gołąb B. Podstawy Anatomii Człowieka. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005 (wyd. II)
W cyklu 2022/23Z:
patrz punkt A. |
W cyklu 2023/24Z:
patrz punkt A. |
W cyklu 2024/25Z:
patrz punkt A. |
W cyklu 2025/26Z:
patrz punkt A. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: