Zajęcia fakultatywne: Genomika w badaniach biomedycznych 1700-A-ZF-GENOMIKA
Ćwiczenia " Genomika w badaniach biomedycznych" mają na celu
charakterystykę genomu człowieka, identyfikacji genów leżących u podłoża chorób genetycznych, wykorzystania sekwencji DNA w diagnostyce medycznej z zakresu genetyki klinicznej oraz genetyki sądowej. W trakcie zajęć studenci zapoznają się z bazami danych oraz narzędziami bioinformatycznymi mającymi zastosowanie w analizie sekwencji nukleotydowej genomu jądrowego i/lub mitochondrialnego człowieka. Podczas zajęć zostaną przeprowadzone zadania tj. identyfikacja i charakterystyka sekwencji kodujących i niekodujących czy analiza ekspresji genów. Ponadto zostaną również przeprowadzone zadania z zakresu analizy porównawczej genomów i filogenetyki molekularnej. Zajęcia pozwolą na zdobycie praktycznych umiejętności korzystania z genetycznych baz danych i łączenia pozyskanych informacji w celu budowania zintegrowanej wiedzy mającej zastosowanie w praktyce klinicznej.
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Metody dydaktyczne poszukujące
- klasyczna metoda problemowa
Rodzaj przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Podstawą do zaliczenia przedmiotu „Genomika w badaniach biomedycznych” jest przestrzeganie zasad ujętych w Regulaminie Dydaktycznym Katedry Medycyny Sądowej.
Zaliczenie przedmiotu obejmuje zestaw zadań do wykonania oraz opisanie i zinterpretowanie wyników przeprowadzonych analiz w karcie ćwiczeń.
Praktyki zawodowe
Program kształcenia nie przewiduje odbycia praktyk zawodowych.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. A.D. Baxevanis i B. F. F. Quellette “Bioinformatyka. Podręcznik do analizy genów i białek” PWN
2. P.G. Higgs i T.K. Attword "Bioinformatyka i ewolucja molekularna" PWN
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: