Podstawy farmakologii 1600-Opt31PFARM-S1
Wykłady mają za zadanie zdobycie i utrwalenie wiedzy z zakresu farmakologii ogólnej (podstawowe definicje, nazewnictwo leków, klasyfikacja receptorów, układy sygnalizacyjne komórki, mechanizmy działania leków) oraz przedstawienie podstaw farmakokinetyki (drogi podania leków, LADME) i zasad badania działania leków. Celem wykładów jest prezentacja grup farmakologicznych, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które stosowane są w chorobach oczu (leki przeciwjaskrowe, antybiotyki, leki przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze, leki przeciwzapalne), oraz tych, które zalecane w innych chorobach mogą wywołać lub zaostrzyć choroby oczu, zaburzać percepcję wzrokową lub uszkadzać narząd wzroku (leki wpływające na układ nerwowy, leki przeciwreumatyczne, w tym glikokortykosteroidy, leki stosowane w onkologii, leki antykoagulacyjne, leki wpływające na układ oddechowy.
Ćwiczenia mają na celu pogłębienie wiedzy uzyskanej w trakcie wykładów (zwłaszcza poszerzenie wiadomości z zakresu preparatów okulistycznych, dostępnych na receptę oraz w sprzedaży odręcznej, zdobycie umiejętności logicznego powiązania mechanizmów działania leków z ich wpływem na organizm, nabycie zdolności różnicowania grup leków i wykazywania ich działań niepożądanych w zakresie narządu wzroku. Zajęcia laboratoryjne i programy symulacyjne mają na celu zobrazowanie działania leków. Celem zajęć jest wskazanie różnych źródeł wiedzy o lekach (podręczniki, lekospisy drukowane, spisy multimedialne, internet) i nabycie praktycznej umiejętności korzystania z nich oraz poprawnej interpretacji informacji pochodzących z różnych źródeł.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Metody dydaktyczne podające
Metody dydaktyczne poszukujące
Rodzaj przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Kolokwium końcowe ustne bądź pisemne (W1-W3, U1-U3)
Oceny są wystawiane według liczby uzyskanych punktów zgodnie z poniższą tabelą:
Minimalny próg procentowy dla uzyskania oceny pozytywnej wynosi 60%.
Skala ocen:
% uzyskanych punktów Ocena
92≤…..≤100 bdb (5)
88≤…..<92 db+ (4+)
80≤…..<88 db (4)
71≤…..<80 dst+ (3+)
60≤…..<71 dst (3)
0…..<60 ndst (2)
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Farmakologia - Podręcznik dla studentów i absolwentów Wydziałów Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu, pod red. G. Rajtar-Cynke; PZWL 2015.
2. Kompendium farmakologii i farmakoterapii, A. Danysz; Wyd. Urban&Partner 2016.
Literatura uzupełniająca:
1. Jaskra: kompendium diagnostyki i leczenia, J.J. Kański, P. Tesla; Wyd. Górnicki, 2021.
2. Podręcznik okulistyki: diagnostyka i leczenie chorób oczu: praktyka ambulatoryjna oraz w warunkach ostrego dyżuru w szpitalu Willsa, D.Y. Kunimoto, K.D. Kanitkar, M.S. Makar; MediPage, Warszawa 2007.
3. Choroby oczu u dzieci: kompendium diagnostyki i terapii, A. Turno-Kręcicka, A. Barć, J.J. Kamiński; Wyd. Górnicki, 2002.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: