Wykorzystanie osiągnięć biologii molekularnej w sporcie 1600-OG-WOBMS
- https://moodle.umk.pl/course/view.php?id=4758 (w cyklu 2022/23L)
- https://moodle.umk.pl/course/view.php?id=6325 (w cyklu 2023/24L)
- https://moodle.umk.pl/course/view.php?id=7898 (w cyklu 2024/25L)
Celem realizacji przedmiotu „Wykorzystanie osiągnięć biologii molekularnej w sporcie” jest objęcie zainteresowaniem genetycznych determinant statutu sportowego. Przedmiot ma na celu przekazanie podstawowej wiedzy teoretycznej, która uzupełniona jest o najnowsze informacje pochodzące z publikacji naukowych w danym temacie. Przedstawione zostaną między innymi podstawy fizjologii wysiłku fizycznego, molekularne mechanizmy skurczu mięśni szkieletowych oraz czynniki determinujące wydolność fizyczną m.in. adaptacja układu oddechowego i sercowo- naczyniowego do wysiłku fizycznego. W kolejnym etapie omówione zostaną techniki molekularne wykorzystywane w genetyce sportowej, podłoża aktywności sportowej na poziomie komórkowym, genetyczne determinanty właściwości funkcjonalnych i strukturalnych mięśni, markery związane z adaptacją do wysiłku fizycznego, genetyczne uwarunkowania uszkodzeń mięśni i ścięgien, molekularne mechanizmu regeneracji mięśni szkieletowych oraz zagadnienia związane z nutrigenomiką w sporcie.
W cyklu 2022/23L:
Celem realizacji przedmiotu „Wykorzystanie osiągnięć biologii molekularnej w sporcie” jest objęcie zainteresowaniem genetycznych determinant statutu sportowego. Przedmiot ma na celu przekazanie podstawowej wiedzy teoretycznej, która uzupełniona jest o najnowsze informacje pochodzące z publikacji naukowych w danym temacie. Przedstawione zostaną między innymi podstawy fizjologii wysiłku fizycznego, molekularne mechanizmy skurczu mięśni szkieletowych oraz czynniki determinujące wydolność fizyczną m.in. adaptacja układu oddechowego i sercowo- naczyniowego do wysiłku fizycznego. W kolejnym etapie omówione zostaną techniki molekularne wykorzystywane w genetyce sportowej, podłoża aktywności sportowej na poziomie komórkowym, genetyczne determinanty właściwości funkcjonalnych i strukturalnych mięśni, markery związane z adaptacją do wysiłku fizycznego, genetyczne uwarunkowania uszkodzeń mięśni i ścięgien, molekularne mechanizmu regeneracji mięśni szkieletowych oraz zagadnienia związane z nutrigenomiką w sporcie. |
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Metody dydaktyczne podające
Metody dydaktyczne poszukujące
Rodzaj przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie pozytywnej oceny z zaliczenia kart pracy
92≤…..≤100 - bdb (5)
88≤…..<92 - db+ (4+)
80≤…..<88 - db (4)
71≤…..<80 - dst+ (3+)
60≤…..<71 - dst (3)
0…..<60 - ndst (2)
Literatura
- Publikacje naukowe wskazane przez prowadzącego
- Fizjologia wysiłku i treningu fizycznego, Górski Jan, Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2019
- Genetyka sportowa, Cięszczyk Paweł, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2021
W cyklu 2022/23L:
- Publikacje naukowe wskazane przez prowadzącego |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: