6. Moduł: Wybrane choroby cywilizacyjne 1600-LekM3CYW-J
Egzamin z modułu Wybrane Choroby Cywilizacyjne:
Alergologia
AIDS
Diabetologia
Otyłość
Wybrane choroby psychiczne i uzależnienia jako choroby cywilizacyjne
Ekologia w walce z chorobami cywilizacyjnymi
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Rodzaj przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
A. Forma i warunki zaliczenia końcowego modułu:
1) Warunkiem dopuszczenia studenta do egzaminu lub kolokwium końcowego w module jest uprzednie zaliczenie zajęć obowiązkowych w postaci oceny formułującej (osiągnięcie właściwych efektów kształcenia przypisanych do wszystkich przedmiotów w module).
2) Termin egzaminu lub kolokwium końcowego jest podawany do wiadomości studenta, co najmniej dwa tygodnie przed danym terminem.
3) Zakres zagadnień obowiązujących do kolokwium końcowego lub egzaminu jest zgodny z efektami kształcenia i treściami zawartymi w sylabusie, któres ą realizowane podczas zajęć dydaktycznych oraz rekomendownym piśminnictwem.
4) Studenci przystępujący do egzaminu lub kolokwium końcowego muszą okazać dokument potwierdzający ich tożsamość.
5) Egzamin stanowi sprawdzian teoretyczny oraz praktyczny.
Egzamin praktyczny składa się z części dostosowanych do weryfikacji efektów kształcenia i polega na sprawdzeniu umiejetności:
A. Z zakresu badania podmiotowego, przedmiotowego pacjenta oraz interpretacji wyników badań i rozpoznania różnicowego w alergologii
Egzamin praktyczny odbywa się w:
A. Klinice Alergologii, Immunologii Klinicznej i Chorób Wewnętrznych u asystenta wyznaczonego przez Kierownika Kliniki
Każda z umiejętności sprawdzanych podczas egzaminu praktycznego jest oceniana osobno, wg skali punktów (badanie podmiotowe - 7, badanie przedmiotowe - 7, interpretacja badań dodatkowych -7, diagnostyka różnicowa -9).
Całkowita liczba punktów możliwa do uzyskania z egzaminu praktycznego wynosi 60 punktów. Suma uzyskanych punktów minimalna do zaliczenia każdej z dwóch części egzaminu praktycznego (A i B) wynosi po 18 punktów i doliczana jest do liczby punktów uzyskanych z egzaminu pisemnego.
Sprawdzian/egzamin praktyczny składa się z części dostosowanych do weryfikacji efektów kształcenia i polega na sprawdzeniu umiejetności: z zakresu prawidłowego przeprowadzenia badania psychiatrycznego pacjenta.
Sprawdzian/egzamin ten odbywa się w Klinice Psychiatrii u asystentów wyznaczonych przez Kierownika Katedry Psychiatrii.
Podczas sprawdzianu/egzaminu praktycznego polegającego na przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem zadaniem studenta jest: 1.postawienie diagnozy, 2. zróżnicowanie z innymi chorobami psychicznymi i somatycznmi; 3. zaproponowanie farmakoterapii i psychoterapii. Za każdą z 3 części student może otrzymać maksymalnie 10 punktów, łącznie 30 punktów, przy czym minimalna ilość punktów na zaliczenie to 18. Zaliczenie sprawdzianu/egzaminu praktycznego jest warunkiem dopuszczenia do egzaminu pisemnego.
Punkty z zaliczenia/egzaminu praktycznego są doliczane do punktów z egzaminu pisemnego.
Część teoretyczną stanowi egzamin testowy.
Egzamin testowy z modułu odbywa się w semestrze zimowym i letnim w terminie uzgodnionym ze Starostą roku.
Egzamin ma formę testu obejmującego treści programowe wszystkich przedmiotów wchodzących w skład modułu.
Składa się z 120 pytań, każde z nich zawiera pięć możliwych odpowiedzi z 1 werstraktorem i 4 dystraktorami. Czas trwania egzaminu wynosi 120 min. Każde pytanie jest oceniane jako 1 pkt., nie ma punktów ujemnych za niewłaściwą odpowiedź. Za część teoretyczną można uzyskać maksymalnie 120 punktów, a warunkiem jej zaliczenia jest udzielenie minimum 60% prawidłowych odpowiedzi (uzyskanie minimum 72 punktów).
Udział procentowy pytań w teście egzaminacyjnym jest wprost proporcjonalny do liczby godzin przypadających na realizację poszczególnych przedmiotów wchodzących w skład modułu „Choroby wywołane zaburzeniami układu immunologicznego” i wynosi odpowiednio:
a) Alergologia 42 godz. – 42 pytań
b) Diabetologia – 12 godz – 12 pytań
c) Otyłość – 12 godz – 12 pytań
d) AIDS – 12 godz – 12 pytań
e) Wybrane choroby psychiczne i uzależnienia jako choroby cywilizacyjne – 30 godz- 30 pytań
f) Ekologia w walce z chorobami cywilizacyjnymi – 12 godzin – maks. 12 punktów doliczanych do testu – forma zaliczenia - opracowanie wybranego zagadnienia
6) Wyniki egzamniu są ogłaszane najpóźniej w ciągu pięciu dni od przeprowadzonej danej weryfikacji efektów kształcenia.
7) Egzamin teoretyczne jest przeprowadzane w sposób zapewniający anonimowość studenta, także dla egzaminatora. Odtajnienie danych osobowych studentów odbywa się po ogłoszeniu wyników wg numerów kodowych studentów, w obecności wybranego Studenta.
8) Egzamin praktyczny stanowi 33 % wyniku końcowego.
9) Wyniki egzaminu praktycznego w postaci punktowej wraz ze szczegółowym opisem kryteriów oraz zasadności przyznawania punktów – są dokumentowane w protokole weryfikacji efektów kształcenia.
10) Każda część egzaminu – praktyczna i teoretyczna jest punktowana i o końcowej ocenie decyduje liczba punktów według odpowiednio dobranych zasad weryfikacji efektów kształcenia
Praktyki zawodowe
Jak w Sylabusach szczegółowych składowych modułu
Literatura
Jak w Sylabusach szczegółowych składowych modułu
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: