Specjalność wybrana - Dermatologia 1600-Lek6SPO17-NJ
W trakcie trwania ćwiczeń student nabywa dodatkowe umiejętności w zakresie praktycznego rozpoznawania podstawowych wykwitów skórnych (pierwotnych i wtórnych), zapoznaje się z etiopatogenezą i objawami klinicznymi wybranych schorzeń dermatologicznych, a także chorób przenoszonych drogą płciową. Ponownie uczy się diagnostyki różnicowej oraz leczenia najczęstszych chorób skóry i chorób wenerycznych. Nabywa umiejętności badania dermatologicznego polegającego na zebraniu ukierunkowanego wywiadu i właściwym opisie zmian skórnych.
W ramach zajęć przedstawiane są zasady obowiązujące w diagnostyce i leczeniu chorób skórnych i wenerycznych uwzględniające badanie podmiotowe, przedmiotowe, interpretację wyników badań diagnostycznych prowadzące do postawienia właściwego rozpoznania ostatecznego i leczenia.
Prezentowane są również podstawowe informacje umożliwiające rozwiązywanie problemów o charakterze praktycznym, w szczególności leczenie chirurgiczne nowotworów skóry, wykorzystanie podstawowych technik szycia, przeszczepów skóry oraz zastosowanie krioterapii i elektroterapii.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Rodzaj przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2024/25: | W cyklu 2023/24: |
Kryteria oceniania
Na ćwiczeniach oceniane są: sprawdzian praktyczny: W1 – W4 i U1 – U7 oraz K1 – K5 i przedłużona obserwacja kompetencji społecznych z kryteriami oceny (0-10; >50%): K1 – K5
Zaliczenie na ocenę z przedmiotu „Specjalność wybrana – dermatologia” składa się z 30 pytań (test jednokrotnego wyboru, 5 odpowiedzi, z których tylko 1 jest prawidłowa): W1 – W4
Minimalny próg procentowy dla uzyskania oceny dostatecznej wynosi 60%
% uzyskanych punktów - ocena
92 - 100 (5.0) -Bardzo dobra
88 - <92 (4.5) -Ponad dobra
80 - <88 (4.0) - dobra
71 - <80 (3.5) - Dość dobra
60 - <71 (3.0) - Dostateczna
0 - < 60 (2.0) - Niedostateczna
Jednolite kryteria mają zastosowanie do wszystkich egzaminów końcowych lub zaliczeń, w tym do powtórek.
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy
Literatura
Podręcznik wiodący:
1. Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową. Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 2018.
Znajomość zagadnień w nim zawartych gwarantuje uzyskanie oceny co najmniej dostatecznej.
Podręczniki uzupełniające:
1. Dermatologia. Braun-Falco. Wydawnictwo Czelej. Lublin 2020.
2. Choroby przenoszone drogą płciową dla studentów i lekarzy. Tomasz F. Mroczkowski. Wydawnictwo Czelej. Lublin 2019.
3. Wykwity skórne w diagnostyce dermatologicznej. Maria Juszkiewicz-Borowiec. Wydawnictwo Czelej. Lublin 2018.
Podręcznik jest swoistym alfabetem dermatologii. Przedstawia cechy zmian skórnych, które są podstawą diagnostyki różnicowej. Tekst wzbogacono wieloma rycinami i barwnymi zdjęciami wysokiej jakości.
4. Włodarkiewicz A., Dermatochirurgia, Wrocław, Cornetis 2019.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: