Specjalność wybrana - Laryngologia 1600-Lek6SPO13-J
Wykłady mają za zadanie przedstawienie zagadnień dotyczących fizjologii górnych dróg oddechowych co pozwoli na właściwe zrozumienie procesów chorobowych. Również szeroko omawiane problemy z zakresu wad rozwojowych górnych dróg oddechowych i uszu pozwolą na właściwe zrozumienie problemu, które ułatwi w przyszłości właściwe postepowanie z takimi przypadkami. Szczególnie ważnym problemem poruszanym w trakcie wykładów są zagadnienie dotyczące diagnostyki i leczenia nowotworów z zakresu krtani, nosa i zatok przynosowych, części nosowej gardła, gardła środkowego i dolnego, jamu ustnej, szyi i gruczołów ślinowych. Odrębnym zagadnieniem są aspekty dotyczące ostrych i przewlekłych chorób zapalnych z zakresu otolatyngologii. W trakcie wykładów zostaną szeroko przedstawione problemy ostrych zapaleń jamy ustnej, gardła i krtań, uszu oraz gryczołów slinowych u dorosłych i u dzieci oraz odpowiednie algorytmy diagnostyczne i lecznicze. W odniesieniu do przewlekłych chorób zapalnych dotyczących nosa i zatok przynosowych, uszu, krtani, jamy ustnej i gardła omówione zostaną podstawowe zasady diagnostyki i kwalifikacji do leczenia operacyjnego. Przedstawione zostaną różne techniki zabiegów operacyjnych od chirurgii czynnościowej zachowującej funkcję organów do zabiegów radykalnych, pozbawiających chorego podstawowych funkcji zmienionych chorobowo narządów. Dużo uwagi zostanie poświęcone zagadnieniom dotyczącym powikłań zapalnych zatoko i usznopochodnych z zaznaczeniem odpowiedniego podejścia do diagnostyki tych stanów i odpowiedniego leczenia. Wykłady mają również na celu zapoznanie studentów z problemami urazów twarzoczaszki, kości skroniowej i szyi , stanów nagłych jak krwawienie, duszność i caiła obce przełyku, oraz odpowiedniego postepowania z chorym. Odrębnym zagadnieniem szeroko poruszanym są zaburzenia narządu słuchu i równowagi z przedstawianym algorytmen diagnostyki i leczenia tych jednostek chorobowych.
Ćwiczenia prowadzone w trakcie zajęć poświęcone są:
-opanowaniu umiejętności zbierania wywiadu od chorego oraz wywiadu rodzinnego w chorobach uszu, nosa i zatok przynosowych, jamy ustnej i gardła, krtani, przełyku, tchawicy i oskrzeli,
-opanowaniu techniki badania ucha, nosa i zatok przynosowych, jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku, tchawicy i oskrzeli,
- opanowaniu umiejętności samodzielnego wykonywania podstawowych zabiegów dotyczących narządów ORL.
- zapoznania się z współczesnymi metodami badań endoskopowych i mikrochirurgicznych,
- zapoznania się z metodami badania czynnościowego narządu słuchu i równowagi, badań czynnościowych krtani i metod obiektywnej oceny drożności nosa.
- zapoznaniu się z najczęściej wykonywanymi zabiegami i podstawowymi metodami operacyjnymi ze szczególnym uwzględnieniem metod endoskopowych, mikrochirurgicznych, włącznie z wykorzystaniem promieniowania laserowego.
- zapoznaniu się z metodami rehabilitacyjnymi chorych po operacjach doszczętnego usunięcia krtani, z rehabilitacją niedosłuchów i zaburzeń równowagi.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Rodzaj przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2024/25: | W cyklu 2023/24: |
Kryteria oceniania
Obecność na zajęciach, aktywne uczestnictwo w pracach Kliniki
% uzyskanych punktów Ocena
92≤…..≤100 Bardzo dobry(5)
88≤…..<92 Dobry plus(4+)
80≤…..<88 Dobry(4)
71≤…..<80 Dostateczny plus(3+)
60≤…..<71 Dostateczny (3)
0…..<60 Niedostateczny(2)
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy
Literatura
1. Bochenek A., Reicher M.: Anatomia człowieka PZWL
2. Boeninghaus H.G.: Otolaryngologia. PZWL, Warszawa 1997
3. Becker W., Naumann H.H., Pfaltz C.R.: Choroby uszu, nosa i gardła. Bel Corp, Warszawa 1999.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: