Praktyka wakacyjna 1600-Lek4PRAK-J
w czasie praktyk w oddziale chirurgicznym student poznaje organizację kliniki/oddziału chirurgicznego (izby przyjęć, bloku operacyjnego, gabinetów opatrunkowych), zasady przyjęć, prowadzenia dokumentacji i wypisu chorego.
zapoznaje się z narzędziami chirurgicznych oraz aparaturą używanej w klinice/ oddziale chirurgicznym. Doskonali umiejętności w zakresie badania lekarskiego i postępowania diagnostycznego, zwłaszcza w przypadkach nagłych. Opanowuje
zasady opatrywania ran, zakładania szwów, postępowania w złamaniach i oparzeniach.Poznaje zasady i sposoby znieczulania miejscowego.
Uczestniczy w wizytach lekarskich oraz raportach lekarza dyżurnego.Bierze aktywny udział ł w pracy kliniki/oddziału, wykonuje pod nadzorem podstawowe zabiegi, takie jak zmiana opatrunków, zdejmowanie szwów, pobieranie materiału do badań diagnostycznych, podłączanie kroplówek i obsługa pomp infuzyjnych
Samodzielnie przeprowadza badanie per rectum, Cewnikuje pęcherz moczowy
u kobiet i mężczyzn. Posługuje się podstawowymi narzędziami chirurgicznymi.
Zakłada i zmiana jałowe opatrunki chirurgiczne.
Asystuje lekarzowi w czasie wykonywania lewatywy, nakłucie i drenażu opłucnej, znieczuleniu miejscowym okolicy operowanej, Nacięciu i drenażu ropnia.
Asystuje lekarzowi i poznaje zasady pielęgnacji i postępowania
w typowych powikłaniach kolostomii, urostomii, ileostomii i gastrostomii.asystuje lekarzowi w procesie kwalifikacji chorego do zabiegu operacyjnego ze wskazań nagłych i planowych. poznaje zasady i asystuje w leczeniu odleżyn i prowadzeniu
dokumentacji medycznej chorego.
samodzielnie przeprowadza badanie podmiotowe i przedmiotowe chorych w tym osób w wieku podeszłym.
Planuje postępowanie diagnostycznego, terapeutycznego i profilaktycznego w najczęstszych chorobach dorosłych. wykonuje badania jamy brzusznej w ostrych stanach chirurgicznych
Interpretuje wyniki badań dodatkowych. Asystuje lekarzowi podczas badania USG i interpretacji wyniku.Ocenia zmiany urazowe, zapalne, nowotworowe w badaniach obrazowych (RTG, TK MRI).
w czasie praktyk w oddziale dziecięcym zdobywa wiedzę w zakresie organizacji pracy kliniki/oddziału dziecięcego i powiązaniu opieką w lecznictwie otwartym.
Poznanie zasad pielęgnacji niemowląt. Poznaje zasady żywienia zdrowego i chorego niemowlęcia i dziecka. doskonali umiejętności w zakresie rozpoznawania i różnicowania chorób ze szczególnym uwzględnieniem przypadków ostrych.
Interpretuje wyniki badań dodatkowych (laboratoryjnych, obrazowych i hist.-pat).
uczestniczy w wizytach lekarskich i poznaje zasad prowadzenia dokumentacji choroby.Ocenia równowagę kwasowo-zasadowej chorego dziecka zwłaszcza niemowlęcia.doskonali umiejętności nawodnienia niemowlęcia, ustalania wskazań do leczenia nawadniającego (ilość i skład płynu infuzyjnego).
Samodzielnie przeprowadzenie pełne ukierunkowane badanie fizykalnego.
Ocenia stan ogólny, stan przytomności i świadomości pacjenta.
Interpretuje wyniki badań laboratoryjnych i ocenia ryzyko wystąpienia błędu przed-laboratoryjnego. Samodzielnie przeprowadzanie wywiad lekarskie z pacjentem poniżej 18 roku życia i jego rodzicami. Samodzielnie przeprowadza badanie przedmiotowe pacjenta poniżej 18 roku życia. Poznaje zasady pielęgnacji i karmienia w okresie niemowlęcym. Posługuje się siatkami centylowymi.
Ocenia zaawansowanie dojrzewania płciowego. Przeprowadza badania bilansowe pacjenta do 18 roku życia . Róznicuje najczęstsze choroby poniżej 18 roku życia.
Planuje postępowanie diagnostyczne, terapeutyczne i profilaktyczne
w najczęstszych chorobach pacjentów poniżej 18 roku życia .
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Metody dydaktyczne poszukujące
- doświadczeń
- klasyczna metoda problemowa
- panelowa
- ćwiczeniowa
Rodzaj przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023/24: | W cyklu 2024/25: |
Kryteria oceniania
Opiekunem praktyki studenckiej powinien być lekarz o odpowiednim przygotowaniu zawodowym i ogólnym.
Warunkiem zaliczenia zawodowej praktyki wakacyjnej po 4 roku studiów kierunku lekarskiego jednolitych magisterskich jest prowadzenie przez studenta dziennika przebiegu praktyki, w którym rozlicza poszczególne dni oraz notuje wykonane czynności. Odbycie praktyki studenckiej musi być poświadczone podpisem i imienną pieczątką opiekuna praktyki z podaniem specjalizacji oraz podpisem i pieczątką osoby reprezentującej podmiot leczniczy w której student odbywa praktykę. Brak stosownych podpisów i pieczątek będzie przeszkodą w uzyskaniu zaliczenia praktyki.
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
godnie ze wskazaniami jednostki prowadzącej praktykę wakacyjną
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: