Komórki macierzyste w inżynierii tkankowej 1600-BM32KMIT-1
Przedmiot realizowany jest w formie ćwiczeń. Studenci przystępujący do zajęć posiadają podstawową wiedzę z zakresu kultur komórkowych i tkankowych roślin i zwierząt. Podczas zajęć poznają techniki izolacji komórek macierzystych pochodzących ze źródeł płodowych, a także od dorosłych dawców. Zapoznają się z metodami pozwalającymi na określenie ich właściwości biologicznych, m.in. zdolności do różnicowania w adipocyty, chondrocyty i osteocyty. Podkreślona zostanie konieczność analizy procesów starzenia komórek macierzystych, które warunkują możliwość ich zastosowania w ramach medycznych eksperymentów leczniczych. Studenci będą mieli okazję ocenić właściwości komórek macierzystych po izolacji, jak i po okresie dłuższej hodowli in vitro. Poznają metody hodowli komórek macierzystych w kokuturze z innymi typami komórek ludzkich. Będą mieli także możliwość przygotowania medium kondycjonowanego z komórek macierzystych, które może w przyszłości stanowić produkt inżynierii tkankowej bogaty w rozpuszczalne mediatory wpływający na procesy regeneracyjne zachodzące w miejscu podania komórek macierzystych.
W cyklu 2024/25L:
Przedmiot realizowany jest w formie ćwiczeń. Studenci przystępujący do zajęć posiadają podstawową wiedzę z zakresu kultur komórkowych i tkankowych roślin i zwierząt. Podczas zajęć poznają techniki izolacji komórek macierzystych pochodzących ze źródeł płodowych, a także od dorosłych dawców. Zapoznają się z metodami pozwalającymi na określenie ich właściwości biologicznych, m.in. zdolności do różnicowania w adipocyty, chondrocyty i osteocyty. Podkreślona zostanie konieczność analizy procesów starzenia komórek macierzystych, które warunkują możliwość ich zastosowania w ramach medycznych eksperymentów leczniczych. Studenci będą mieli okazję ocenić właściwości komórek macierzystych po izolacji, jak i po okresie dłuższej hodowli in vitro. Poznają metody hodowli komórek macierzystych w kokuturze z innymi typami komórek ludzkich. Będą mieli także możliwość przygotowania medium kondycjonowanego z komórek macierzystych, które może w przyszłości stanowić produkt inżynierii tkankowej bogaty w rozpuszczalne mediatory wpływający na procesy regeneracyjne zachodzące w miejscu podania komórek macierzystych |
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Literatura
Literatura podstawowa: S. Stokłosowa, Hodowla komórek i tkanek, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2006
Literatura uzupełniająca: R. Lanza, R. Langer, J. Vacanti. Principles of Tissue Engineering (Fourth Edition), Academic Press, 2014.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: