Medycyna regeneracyjna w praktyce klinicznej 1600-BM21MREG-2
Wykłady oraz seminaria z przedmiotu Medycyna Regeneracja zostaną podzielone na pięć bloków tematycznych dotyczących urologii, kardiologii, chirurgii plastycznej, ortopedii oraz diabetologii. Na wykładach omówione zostaną zagadnienia dotyczące aktualnie stosowanych metod leczenia układów należących do wyżej wymienionych dziedzin medycyny. Przedstawione zostaną zalety tych metod ze szczególnym naciskiem na ograniczenia i ewentualne skutki uboczne. Udział studentów w seminariach będzie kontynuacją tematyki omawianej na wykładach, z tą różnicą, że przedstawione zostaną metody leczenia tych samych układów za pomocą technik medycyny regeneracyjnej. Aktywny udział studentów w zajęciach będzie polegał na analizie publikacji oraz dostępnych baz danych z zarejestrowanymi badaniami klinicznymi, w których metody inżynierii tkankowej oraz medycyny regeneracyjnej zostały wykorzystane do leczenia pacjentów. Studenci przedstawią wybrane badania kliniczne z danego działu w postaci prezentacji ustnej lub multimedialnej. Po zakończonej prezentacji zostanie przeprowadzona dyskusja, która pozwoli na wyciągnięcie wniosków dotyczących alternatywnych metod leczenia poszczególnych układów z wykorzystaniem wszczepów komórkowych wyprodukowanych w warunkach in vitro. Przeanalizowane zostaną takie elementy jak rodzaj materiału, typ wykorzystanych komórek, wybór odpowiedniego modelu badawczego, dobór grup badanych jak również czas trwania eksperymentu. Pozwoli to wyciągnięcia wniosków dotyczących przyszłości metod medycyny regeneracyjnej w praktyce klinicznej.
W cyklu 2023/24Z:
Wykłady oraz seminaria z przedmiotu Medycyna Regeneracja zostaną podzielone na pięć bloków tematycznych dotyczących urologii, kardiologii, chirurgii plastycznej, ortopedii oraz diabetologii. Na wykładach omówione zostaną zagadnienia dotyczące aktualnie stosowanych metod leczenia układów należących do wyżej wymienionych dziedzin medycyny. Przedstawione zostaną zalety tych metod ze szczególnym naciskiem na ograniczenia i ewentualne skutki uboczne. Udział studentów w seminariach będzie kontynuacją tematyki omawianej na wykładach, z tą różnicą, że przedstawione zostaną metody leczenia tych samych układów za pomocą technik medycyny regeneracyjnej. Aktywny udział studentów w zajęciach będzie polegał na analizie publikacji oraz dostępnych baz danych z zarejestrowanymi badaniami klinicznymi, w których metody inżynierii tkankowej oraz medycyny regeneracyjnej zostały wykorzystane do leczenia pacjentów. Studenci przedstawią wybrane badania kliniczne z danego działu w postaci prezentacji ustnej lub multimedialnej. Po zakończonej prezentacji zostanie przeprowadzona dyskusja, która pozwoli na wyciągnięcie wniosków dotyczących alternatywnych metod leczenia poszczególnych układów z wykorzystaniem wszczepów komórkowych wyprodukowanych w warunkach in vitro. Przeanalizowane zostaną takie elementy jak rodzaj materiału, typ wykorzystanych komórek, wybór odpowiedniego modelu badawczego, dobór grup badanych jak również czas trwania eksperymentu. Pozwoli to wyciągnięcia wniosków dotyczących przyszłości metod medycyny regeneracyjnej w praktyce klinicznej. |
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Rodzaj przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Realizacja zadania: prezentacja ustna, multimedialna (0-100 pkt.): W2-W4; U1-U3
Dyskusja dydaktyczna (0-25 pkt.) K1-K3
Zaliczenie na podstawie odpowiedniej liczby punktów (0-125 pkt. >60%)
Zaliczenie w formie testu jednokrotnego wyboru obejmuje tematykę omawianą na wykładach i seminariach. Warunkiem zaliczenia testu jest uzyskanie 60% punktów: W1-W4; U1-U3.
Ocena z przedmiotu zostanie wystawiona według następującej skali:
Procent punktów Ocena
92<…<100% Bardzo dobry
88<…<92% Dobry plus
80<…<88% Dobry
71<…<80% Dostateczny plus
60<…<71% Dostateczny
0…<60% Niedostateczny
Przedłużona obserwacja (0 – 10 punktów; > 50%): K1 – K3
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Wybrane Zagadnienia z Medycyny Regeneracyjnej i Inżynierii Tkankowej, red. Tomasz Drewa, Bydgoszcz 2007.
2. Principles of Regenerative Medicine 3rd Edition.. red. A Atala, R Lanza, T. Mikos, R. Nerem. Academic Press, 2018.
Literatura uzupełniająca:
1. Inne publikacje wskazane przez prowadzącego
W cyklu 2023/24Z:
Literatura podstawowa: |
W cyklu 2024/25Z:
Literatura podstawowa: 1. Wybrane Zagadnienia z Medycyny Regeneracyjnej i Inżynierii Tkankowej, red. Tomasz Drewa, Bydgoszcz 2007. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: