Pracownia magisterska
1600-BM12PMAG03-2
Celem pracowni magisterskiej jest stymulowanie zainteresowań naukowych, rozwijanie ogólnej wiedzy w dyscyplinie medycyna i biologia medyczna, doskonalenie warsztatu badawczego, wdrażanie do pracy badawczej, nauka statystyki oraz korzystania z biomedycznych baz danych, programów graficznych i innych narzędzi informatycznych niezbędnych w pracy naukowej.
Całkowity nakład pracy studenta
Bilans nakładu pracy studenta:
- Praca w laboratorium: 100 godzin
- Analiza i opracowanie wyników, w tym analiza statystyczna oraz przygotowanie rycin i wykresów: 50 godzin
- Udział w konsultacjach naukowo-badawczych: 10 godzin
- czytanie wskazanej literatury: 30 godzin
- opracowywanie pracy magisterskiej: 60 godzin
Łączny nakład pracy studenta związany z realizacją przedmiotu wynosi 250 godzin, co odpowiada 10 punktom ECTS.
Efekty uczenia się - wiedza
W1: Rozumie metodologię badań naukowych w dziedzinie medycny i biotechnologii oraz znaczenie eksperymentu. Zna zasady planowania badań z wykorzystaniem technik histopatologicznych, immunohistochemicznych i biologii molekularnej w oparciu o materiał kliniczny oraz linie komórkowe (B2_W17).
W2: Ma wiedzę na temat metod gromadzenia i wykorzystywania danych w biomedycynie (B2_W12).
W3: Posiada wiedzę z dziedziny statystyki umożliwiającą prognozowanie wyników obserwowanych procesów oraz wnioskowanie w oparciu o uzyskane wyniki (B2_W09).
W4: Zna zasady wykorzystania programów graficznych oraz bioinformatycznych baz danych na potrzeby pracy naukowej (B2_W12).
W5: Wie jak samodzielnie planować badania, gromadzić dane, prowadzić prace eksperymentalne, analizować i opracowywać wyniki oraz dyskutować je dla potrzeb pracy magisterskiej oraz publikacji (B2_W18).
W6: Zna zasady ergonomii i BHP obowiązujące w pracy laboratoryjnej i pokrewnych. Zna potencjalne zagrożenia tej pracy i sposoby zapobiegania im (B2_W22).
Efekty uczenia się - umiejętności
U1: potrafi we właściwy sposób dobierać źródła i informacje z zakresu medycyny i biotechnologii w celu dokonania krytycznej oceny i analizy danych naukowych (B2_U01, B2_U02).
U2: Potrafi wykonać barwienia histochemiczne, znakowania immunohistochemiczne i oraz wybrane testy z zakresu biologii molekularnej (B2_U03).
U2: Potrafi wykonać wybrane testy in vitro na liniach komórkowych (B2_U03).
U3: Potrafi zastosować metody statystyczne oraz techniki informatyczne do opisu obserwowanych zjawisk i analizy danych eksperymentalnych (B2_U04).
U4: Potrafi z pomocą opiekuna naukowego zaplanować i wykonać eksperymenty i zadania badawcze (B2_U05).
U5: Potrafi zebrać i zinterpretować dane empiryczne oraz sformułować odpowiednie wnioski (B2_U06).
U6: Potrafi napisać doniesienie lub publikację naukową w języku polskim i angielskim, wykorzystując własne wyniki badań (B2_U07).
U7: Potrafi korzystać z bazach danych biomedycznych (B2_U13).
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
K1: Rozumie potrzebę stałego podnoszenia kompetencji przez całe życie oraz zachęca do tego inne osoby i pomaga im zdobywać nową wiedzę (B2_K01).
K2: Rozumie konieczność wybierania obiektywnych i wiarygodnych źródeł informacji naukowej oraz krytycznego wnioskowania przy rozwiązywaniu zagadnień praktycznych (B2_K02).
K3: Rozumie potrzebę stałego aktualizowania wiedzy z zakresu biotechnologii medycznej i nauko pokrewnych przez śledzenie aktualnych czasopism naukowych i popularnonaukowych (B2_K03).
K4: Posiada świadomość własnych ograniczeń oraz konieczności zasięgania porady specjalistów w danej dziedzinie (B2_K04).
Rodzaj przedmiotu
przedmiot fakultatywny
Wymagania wstępne
Do realizacji pracowni magisterskiej niezbędne jest posiadanie podstawowych wiadomości z technik badawczych wykorzystywanych w naukach biomedycznych.
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023/24L: | W cyklu 2024/25L: | W cyklu 2022/23L: |
Kryteria oceniania
Warunkiem zaliczenia jest:
- aktywny udział w pracowni magisterskiej polegający na realizacji powierzonych doświadczeń.
- opracowanie wyników pracy doświadczalnej na potrzeby przygotowania pracy magisterskiej.
Praktyki zawodowe
Literatura
Artykuły z renomowanych czasopism biomedycznych. gromadzone przez studenta na potrzeby przygotowania pracy magisterskiej.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i
terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: