Etyczna i socjokulturowa problematyka śmierci i umierania 1600-BM12ESPS-2
Przedmiot przygotowuje studenta do postrzegania i oceny współczesnych postaw wobec śmierci i umierania. Student uczy się postawy szacunku wobec odmiennych zwyczajów związanych ze śmiercią i umieraniem w różnych kulturach i religiach. Poznaje założenia opieki hospicyjnej i uczy się dostrzegania przejawów dysfunkcjonalności w opiece nad pacjentem umierającym w szpitalu w perspektywie jego potrzeb psychospołecznych. Poznaje etapy umierania i związane z nimi uczucia oraz lęki towarzyszące procesowi umierania. Student poznaje elementarne zasady komunikowania się z pacjentem umierającym i jego rodziną.
Ponadto poruszana jest problematyka etyczna dotycząca reguł postępowania medycznego z pacjentami nieuleczalnie chorymi i umierającymi.
W cyklu 2024/25L:
Przedmiot przygotowuje studenta do postrzegania i oceny współczesnych postaw wobec śmierci i umierania. Student uczy się postawy szacunku wobec odmiennych zwyczajów związanych ze śmiercią i umieraniem w różnych kulturach i religiach. Poznaje założenia opieki hospicyjnej i uczy się dostrzegania przejawów dysfunkcjonalności w opiece nad pacjentem umierającym w szpitalu w perspektywie jego potrzeb psychospołecznych. Poznaje etapy umierania i związane z nimi uczucia oraz lęki towarzyszące procesowi umierania. Student poznaje elementarne zasady komunikowania się z pacjentem umierającym i jego rodziną. |
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Rodzaj przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Obecność na seminarium obowiązkowa. Nieobecności należy usprawiedliwić i zaliczyć.
Prezentacja ustna wyników pracy grupowej: max.10 p. (treść, logika, sposób prezentacji), konspekt prezentacji wystąpienia w punktach: max 5 p. (treść, logika, bibliografia)
Udział w pracy grupowej 3 razy w czasie seminarium - max.10p.
% punktów ocena
96…<=100 bdb (5)
89…<95 db+ (4+)
81…<88 db (4)
71…<80 dst+ (3+)
61…<70 dst (3)
0…<60 ndst (2)
Literatura
Literatura podstawowa:
Ostrowska A., Śmierć w doświadczeniu jednostki i społeczeństwa, Wydawnictwo IFiS PAN, Warszawa 2005.
Szewczyk K. Bioetyka. Medycyna na granicach życia, t.1, PWN, Wydawnictwo
Literatura uzupełaniająca
P. Aries, Człowiek i śmierć, wyd. dowolne
Mayerscough P., Jak rozmawiać z pacjentem, Gdańskie Wydawnictwo Pedagogiczne, Gdańsk 2001.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: