Wykład monograficzny z teologii praktycznej - Teologia pielgrzymowania 1571-WMTPTP-PST
Właściwe zrozumienie teologii pielgrzymowania możliwe jest wtedy, gdy ukarzemy biblijne i historyczne podstawy pielgrzymowania. Od początku historii człowieka staje się on pielgrzymem, poszukuje Pana Boga, poszukuje ziemi obiecanej, tak jak naród wybrany, poszukuje Bożego błogosławieństwa, a czasami pielgrzymka jest wpisana w przymierze Boga z człowiekiem. Konieczne jest także nawiązanie do antropologicznych elementów pielgrzymowania, gdyż pielgrzymem jest człowiek. Pielgrzym w czasie wędrówki „staje się” komo peregrinus. Pielgrzymka jest także miejscem formacji i duchowej przemiany człowieka, który zdobywa swoją tożsamość. Wtedy jeszcze lepiej zrozumiemy teologiczne aspekty fenomenu pielgrzymowania.
Wykład w swojej głównej części skupi się na chrześcijańskim sensie pielgrzymowania od historii do współczesności. Ważnym elementem teologii pielgrzymowania jest pokutny charakter pielgrzymek, zarówno w średniowieczu, ale także współcześnie. Bardzo ważnym aspektem jest przeżywanie zależności na pielgrzymce. Zaufanie opatrzności Bożej, ale także człowiekowi. W tym miejscu należy omówić niezwykle ważną cnotę gościnności, otwartych drzwi własnego domu. Pielgrzymowanie ma swoją głęboką duchowość, która jest wielowątkowa.
Po omówieniu aspektów antropologicznych i teologicznych, należy ukazać także owoce pielgrzymowania, a także metody i narzędzia duszpasterstwa pielgrzymkowego. Teologia, która ma swoje zastosowanie w życiu pielgrzymów, ale także tych, którzy pielgrzymom towarzyszą, pomagają i trwają za nich na modlitwie.
Ciekawym aspektem będą także pozytywne skutki pielgrzymowania. Przemiana, nawrócenie, zrozumienie samego siebie i drugiego człowieka, dawanie świadectwa i bycie znakiem, wrażliwość na działanie łaski i wiele innych owoców, które może przynieść pielgrzymowanie współcześnie.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
W1: Student zna podstawową historię pielgrzymowania, źródła biblijne oraz teologię pielgrzymowania.
W2: Rozumie historyczną, kulturową i duchową rolę pielgrzymowania.
U1: Potrafi ukazać pozytywne czynniki płynące
z pielgrzymowania, jako metody duszpasterskiej
i ewangelizacyjnej.
U2: Potrafi powiązać elementy antropologiczne i teologiczne pielgrzymowania.
K1: Właściwie ocenia znaczenie pielgrzymowania i jego wpływ na kształtowanie się wielu postaw ludzkich zwłaszcza gościnności, miłosierdzia, męstwa, pobożności itd.
Kryteria oceniania
Kryteria oceniania:
np. Wykład: egzamin pisemny:
ndst - (mniej niż 50%)
dst - (50-57%)
dst plus - (58-65%)
db - (66-73%)
db plus - (74-80%)
bdb - (powyżej 81%)
Literatura
Do wyboru trzy książki:
1. „Jesteśmy pielgrzymami przed Tobą. Posługa duszpasterska wśród pielgrzymów, M. Ostrowski, WN PAT, Kraków 2005.
2. „Camino de Santiago - nie tylko droga. Historia i współczesność Szlaku św. Jakuba.”, P. Roszak, Toruń 2012.
3. „Camino Polaco: teologia, sztuka, historia, teraźniejszość”, t. 1, red. P. Roszak, W. Rozynkowski, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 2014.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: