Wykład monograficzny z teologii praktycznej - Parafia miejscem ewangelizacji i działań społecznych 1571-WMTPP-PST
Ukazanie czym jest współczesna wspólnota parafialna w oparciu o nauczanie Kościoła: Katechizm Kościoła Katolickiego w pkt. 1202, 2179, 2026; Kodeks Prawa Kanonicznego Kan 515 – 552, a także dokumenty Soboru Watykańskiego II i nauczanie Papieskie. Mówiąc o parafii należy wskazać rolę tych, którzy ją tworzą, przede wszystkim proboszcza, wikariusza, a także liderów świeckich, którzy prowadzą różne wspólnoty o różnej charakterystyce, celach i charyzmatach. Właściwy obraz parafii tworzy się poprzez konkretne doświadczenie wspólnot partykularnych zarazem tych tradycyjnych, jak i tych nowych, tworzących nie tylko struktury, ale także duszpasterstwo, a także dom parafialny i świątynię. Wstępne wykłady mają prowadzić do tego, aby studenci dzielili się swoimi doświadczeniami pracy i posługi w różnych parafiach, tak aby spróbować wspólnie stworzyć model duszpasterski parafii oparty na ewangelizacji, a także tworzeniu życia społecznego we wspólnocie parafialnej.
Podczas wykładów podjęto starania ukazania wszelkich elementów tworzenia struktur parafialnych od dekretu erygującego parafię, zdobycie osobowości prawnej i nabycie terenu pod budowę kościoła, poprzez powołanie rady duszpasterskiej i gospodarczej i tworzenie kolejnych wspólnot i organizację biura parafialnego i życia sakramentalnego w parafii. Kolejnym elementem podjętym podczas wykładów jest tworzenie projektu koncepcyjnego , budowlanego i technicznego świątyni. Ukazanie kolejnych kroków organizacji budowy, wyboru wykonawców, pozyskiwania funduszy, a także czynnego udziału parafian i przyjaciół parafii w budowie.
1. Parafia jako miejsce realizowania działań duszpasterskich – 2 godz., 2. Tworzenie parafii, prawne i duszpasterskie - 2 godz., 3. Grupy i wspólnoty ich struktura i charyzmaty - 4 godz., 4. Współpraca parafii, z instytucjami, szkoły, przedszkola, ośrodki samorządowe - 2 godz., 5. Parafia w nauczaniu Kościoła. - 2 godz., 6. Posługa liderów i animatorów w parafii. - 2 godz., 7. Rola Rady Duszpasterskiej i Gospodarczej w tworzącej się parafii - 2 godz., 8. Budowa świątyni parafialnej, wyzwania i trudności - 2 godz., 9. Parafia, dekanat, diecezja - współpraca- 2 godz.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Efekty kształcenia – wiedza
W1: Student ma uporządkowaną wiedzę opartą na Katechizmie Kościoła Katolickiego, Kodeksie Prawa Kanonicznego oraz dokumentach Kościoła na temat parafii, jej zadań i celów.
W2: Rozumie rolę parafii w życiu i strukturach Kościoła zarówno w aspekcie ewangelizacyjnym jak i społecznym.
Efekty kształcenia – umiejętności U1: Potrafi analizować obraz duszpasterski i charakterystykę parafii, samodzielnie tworząc model duszpasterski i ewangelizacyjny.
U2: Właściwie interpretuje potrzeby duszpasterskie i ewangelizacyjne parafii, proponując tworzenie odpowiednich grup i wspólnot w parafii.
Efekty kształcenia – kompetencje społeczne K1:Właściwie ocenia znaczenie duszpasterstwa parafialnego i jego wpływ na kształtowanie się wielu postaw ludzkich oraz potrzeby duchowe parafian. Ma przekonanie o potrzebie i konieczności poznawania nowych metod ewangelizacyjnych i działań społecznych w parafii.
Kryteria oceniania
Metody oceniania:
np.
- egzamin pisemny
Kryteria oceniania:
np. Wykład: egzamin pisemny:
ndst - (mniej niż 50%)
dst - (50-57%)
dst plus - (58-65%)
db - (66-73%)
db plus - (74-80%)
bdb - (powyżej 81%)
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
1. Katechizm Kościoła Katolickiego pkt. 1202, 2179, 2026.
2. Kodeks Prawa Kanonicznego kan. 515 – 552.
3. Sobór Watykański II
a) Dekret o apostolstwie świeckich
b) Konstytucja duszpasterska o Kościele w świecie współczesnym, Rozdział IV Zadania Kościoła w świecie współczesnym.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: