Wykład fakultatywny - Wczesnochrześcijańskie piśmiennictwo - zagadnienia wybrane 1500-WFAK-2-DM
Wykład ma na celu jak najpełniejsze ukazanie życia, działalności duszpasterskiej i twórczości wybranych pisarzy wczesnochrześcijańskich. Prezentuje on szczegółowo ich życiorysy, a także wybrane zagadnienia odnajdywane w ich spuściźnie literackiej. W programie zajęć zostaną ujęte następujące tematy: Klemens Aleksandryjski i jego "teoria umiaru"; Jan Chryzostom - nauczanie o kapłaństwie; Grzegorz z Nazjanzu - znaczenie i rozumienie dziewictwa i małżeństwa; Pasterska troska o wiernych w świetle pism św. Augustyna
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne podające
- wykład konwersatoryjny
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Student poddany zostanie ocenie na podstawie obecności na zajęciach, a także referatu przygotowanego w oparciu o wyżej przedstawioną literaturę.
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy.
Literatura
Zagórski D., Model doskonalenia chrześcijańskiego w świetle ekshortacji pastoralnych Grzegorza z Nazjanzu, Toruń 2007; Tenże, Commendavit nobis Dominus oves suas. Pasterska troska o wiernych w świetle Sermones św. Augustyna, Toruń 2013; Tenże,
Mese katastasis w korzystaniu z pokarmów i napojów według Klemensa Aleksandryjskiego, w: Aktualne wyzwania dla nauk społecznych, red. J. Zimny, Rużomberok–Kijów–Sandomierz 2006, s. 201–218; Tenże, Pasterska troska o małżonków w pismach Grzegorza z Nazjanzu, VoxP 28 (2008), z. 52/2, s. 1281-1290; Tenże, Pasterska troska o dziewice w pismach Grzegorza z Nazjanzu, Roczniki Historii Kościoła 57 (2010), z. 2, s. 5-18.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: