Organizacje pozarządowe jako forma wspierania rodziny 1500-ORPZ-S1
Część wykładowa zajęć poświęcona jest omówieniu podstawowych problemów związanych z funkcjonowaniem organizacji pozarządowych w Polsce, w tym w szczególności: aspektów prawnych ich tworzenia i działania, celów ich funkcjonowania, ich współpracy z otoczeniem (administracja publiczna, podmioty gospodarcze, społeczność lokalna) oraz możliwości finansowania ich działalności.
Część ćwiczeniowa jest przeznaczona na wyrobienie praktycznych umiejętności w zakresie przygotowywania podstawowych dokumentów wymaganych przy zakładaniu i prowadzeniu organizacji pozarządowej (m.in. statut, formularz rejestracyjny, program na konkurs dla organizacji pozarządowych). Omawiane są czynniki i bariery funkcjonowania organizacji pozarządowych. Działania organizacji pozarządowych są przedstawiane jako odpowiedź na problemy społeczne (bezdomność, ubóstwo, długotrwała choroba, nierówność szans, wykluczenie społeczne i in.) dotykające różne grupy społeczne (np. dzieci, młodzież, dorosłych, seniorów, osoby z niepełnosprawnościami).
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne podające
- pogadanka
Metody dydaktyczne poszukujące
- ćwiczeniowa
- studium przypadku
Metody dydaktyczne w kształceniu online
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Wykład - zaliczenie pisemne.
Ćwiczenia - projekt/zadania do wykonania.
Literatura
Podstawowa:
1. Ustawa z 24 kwietnia 2003 o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. 2003 nr 96 poz. 873 z późn. zm.).
2. Ustawa z 7 kwietnia 1989 Prawo o stowarzyszeniach (Dz.U. 1989 nr 20 poz. 104 z późn. zm.).
3. Ustawa z 6 kwietnia 1984 o fundacjach (Dz.U. 1984 nr 21 poz. 97 z późn. zm.).
4. D. Moroń, Organizacje pozarządowe – fundament społeczeństwa obywatelskiego, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2012.
5. M. Abramowicz (red.), Organizacja pozarządowa od A do Z: pierwsze kroki w III sektorze, Kampania Przeciw Homofobii, Warszawa 2007.
6. M. H. Kurleto, Organizacje pozarządowe w działalności pożytku publicznego, LexisNexis Polska ,Warszawa 2008.
7. E. Bogacz-Wojtanowska, S. Wrona (red.), Zarządzanie organizacjami pozarządowymi, , Instytut Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2016.
Uzupełniająca:
1. W. Wciseł (red.), Podręcznik zarządzania NGO, Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw, Warszawa, 2015.
2. J. Blicharz, Udział polskich organizacji pozarządowych w wykonywaniu zadań administracji publicznej, Kolonia Limited, Wrocław 2005.
3. A. Ceglarski, Organizacje pożytku publicznego, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, Warszawa 2005.
4. P. Kledzik, Działalność organizacji pozarządowych na rzecz realizacji celów publicznych, Difin, Warszawa 2013.
5. J. Kosowski., Współpraca jednostek samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi, Wolters Kluwer Polska, Warszawa 2012.
Uwagi
W cyklu 2022/23Z:
W roku akademickim 2022/2023 wykład z przedmiotu "Organizacje pozarządowe jako forma wspierania rodziny" odbywa się w formie zdalnej synchronicznej z wykorzystaniem narzędzi: MS Teams (nazwa zespołu: Organizacje pozarządowe) i platforma Moodle (https://moodle.umk.pl/course/view.php?id=3750). |
W cyklu 2023/24Z:
W roku akademickim 2023/2024 wykład z przedmiotu "Organizacje pozarządowe jako forma wspierania rodziny" odbywa się w formie zdalnej synchronicznej z wykorzystaniem narzędzi: MS Teams (nazwa zespołu: Organizacje pozarządowe 23/24) i platforma Moodle (https://moodle.umk.pl/course/view.php?id=5368). Link do zespołu i kod zespołu na MS Teams oraz hasło do kursu na Moodle zostaną przesłane studentom zapisanym na zajęcia przed ich rozpoczęciem. |
W cyklu 2024/25Z:
Wykład odbywa się w formie zdalnej synchronicznej z wykorzystaniem narzędzi: MS Teams (nazwa zespołu: Organizacje pozarządowe 24/25) i platforma Moodle (https://moodle.umk.pl/course/view.php?id=6842). Link do zespołu i kod zespołu na MS Teams oraz hasło do kursu na Moodle zostaną przesłane studentom zapisanym na zajęcia przed ich rozpoczęciem. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: