Naprotechnologia 1500-NPRT-S2
Płodność jest znakiem prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, choć oczywiście powinno się ją rozpatrywać także jako stan pary małżeńskiej. Trudności w poczęciu dziecka – jak zresztą wszystkie zaburzenia procesów fizjologicznych – mają swoje przyczyny. Zadaniem lekarza jest w takiej sytuacji wykryć przyczynę stanu chorobowego.
Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że niepłodność może być stanem zawinionym przez człowieka, na przykład efektem ubocznym stosowania hormonalnych środków upośledzających płodność czy skutkiem chorób przenoszonyc drogą płciową. Może też być związana z obniżeniem płodności wynikającym z wieku. Dlatego ochrona płodności powinna oznaczać zarówno unikanie działań potencjalnie niebezpiecznych, jak i troskę o prawidłowe fizjologicznie funkcjonowanie układu rozrodczego. Sama supresja objawów chorobowych nie może być traktowana jako podstawowy kierunek dla medycyny prokreacyjnej.
Działania szkodliwe dla zdrowia są nie tylko wadliwe z punktu widzenia medycyny, ale także etyki, dla której dobro pacjenta ma być jedną z podstawowych zasad postępowania. Ocena moralna działania – podobnie jak ocena profesjonalnej solidności – nie może mieć charakteru uznaniowego.
Współczesna medycyna skażona jest nadmiernym uwikłaniem w zaawansowaną technologię, zapoznając wiedzę na temat fizjologii. Szczególnie mocno dotyczy to sfery prokreacji, z jednej strony upośledzanej przez stosowanie preparatów hormonalnych, a z drugiej przymuszanej do niefizjologicznej aktywności poprzez sztuczną reprodukcję. Aparatura techniczna, choć może to brzmieć paradoksalnie, sprawia iż bardzo często członkowie personelu medycznego wierząc wskaźnikom i parametrom, nie dostrzegają logiki wzajemnych zależności w złożonych procesach fizjologicznych. Znaczną część winy ponosi za to system edukacji młodych adeptów medycyny, ale też ogólnocywilizacyjny trend wiążący codzienność z wysoko zaawansowaną technologią.
Skutkiem tego podejścia są błędy i zaniedbania w diagnostyce i terapii, czyli – ujmując rzecz w perspektywie etycznej – pogwałcenie godności i praw pacjenta, którego dobro miało być najwyższym prawem w medycynie. Nie da się dobrze zdiagnozować przyczyn stanu patologicznego, nie znając i nie rozumiejąc fizjologii. Nie jest też dobrym rozwiązaniem takie, które terapię widzi w nieustannym pogwałceniu fizjologii i jej zasad. Medycyna i etyka powinny – nie tylko zresztą w kwestii ochrony płodności – współpracować ze sobą.
Jednoznaczność oceny etycznej nie jest, wbrew pozorom, hamulcem dla nauki. Dotyczy to również medycyny. Prawda o człowieku i jednoznaczne rozpoznanie dobra, będąc fundamentem dla etyki – a przynajmniej etyki personalistycznej – pozwala na rzeczywiste zatroskanie o dobro człowieka. Tym samym etyka staje się dla nauki, w tym także dla medycyny, drogowskazem, prowadząc ku coraz lepszej jakościowo służby człowiekowi. Jednocześnie stawia mu nieustannie wysokie wymagania, nie pozwalając na żadne „drogi na skróty”.
Rozpoznany przez T.W. Hilgersa paradygmat etyczny skłonił go do podjęcia prac nad stworzeniem zintegrowanego systemu opieki nad ludzką prokreacją, w którym małżeństwo jest postrzegane jako aktywny i współodpowiedzialny partner procesu diagnostyczno-terapeutycznego. Wychodząc od Metody Billingsów, Hilgers wraz zespołem opracował własną, ustandaryzowaną metodę obserwacji płodności (Creighton Model FertilityCare System), pozwalającą na efektywne wsparcie diagnostyki i terapii (NaProTechnology).
Wykład składa się z trzech zasadniczych części odpowiadających trzem kluczowym dla naprotechnologii elementom. Pierwszym z nich są zasady etyczne będące u podstaw prac T.W. Hilgersa, drugim Creighton Model, a trzecim - naprotechnologia jako dobra medycyna w zakresie opieki ginekologicznej. Przedstawiane treści mają charakter poglądowy, a nie instruktażowy; uzyskanie kompetencji w zakresie dokonywania obserwacji zgodnie z zasadami CrMS oraz prowadzenie diagnostyki/terapii w zgodzie z zasadami naprotechnologii wymaga ukończenia stosownych szkoleń specjalistycznych i uzyskania certyfikatów, niezależnie od oczywistego wymogu posiadania dyplomu lekarskiego w odniesieniu do osób chcących zajmować się leczeniem pacjentów.
Część 1. Płodność dzisiaj (blok: 5h)
1.1. Przyczyny negacji płodności (1h)
1.1.1. Współczesne prądy filozoficzne
1.1.2. Przemiany cywilizacyjne
1.1.3. Zanik sensu życia i szacunku dla niego
1.2. Rewolucja seksualna (1h)
1.2.1. Deformalizacja związków
1.2.2. Panseksualizm
1.3. Mentalność antykoncepcyjna (1h)
1.3.1. Egoistyczny hedonizm
1.3.2. Demoralizacja prawa
1.3.3. Praktyka antykoncepcyjna
1.3.4. Legalizacja aborcji i in vitro
1.4. Humanae vitae jako źródło naprotechnologii (2h)
1.4.1. Integralna antropologia
1.4.2. Miłość małżeńska jako fundament rodzicielstwa
1.4.3. Rozeznanie dzietności
1.4.4. Metody rozpoznania płodności
Część 2. Creighton Model FertilityCare System - CrMS (blok: 5h)
2.1. Sesja wprowadzająca w CrMS (3h)
2.2. Protokół SPICE - narzędzie wsparcia CrMS (1h)
2.3. CrMS jako narzędzie diagnostyczne w NaProTechnology (1h)
Część 3. NaProTechnology jako przykład medycyny restoratywnej (blok: 5h)
3.1. Diagnostyka w NaProTechnology (1h)
3.2. Terapia w NaProTechnology (2h)
3.2.1. Farmakoterapia
3.2.2. Chirurgia
3.2.3. Nowe kierunki, nowe perspektywy
3.3. NaProTechnology wobec sztucznego zapłodnienia (1h)
3.3.1. Inseminacja
3.3.2. In vitro
3.4. NaProTechnology jako dobra medycyna (1h)
3.4.1. Jakość sztuki medycznej
3.4.2. Zgodność z wymogami etyki
3.4.3. Narzędzie nowej ewangelizacji
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Metody dydaktyczne eksponujące
Metody dydaktyczne podające
- wykład konwersatoryjny
- opowiadanie
Rodzaj przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Zaliczenie w formie ustnej wypowiedzi.
Praktyki zawodowe
Brak.
Literatura
P. Marzec. Naprotechnologia. Nowoczesna troska o płodność. Tarnów 2015.
NaProTechnology. Ekologia płodności. Red. E. Wiater. Kraków: eSPe 2009.
T. Terlikowski, T.W. Hilgers. Nadzieja na dziecko czyli cała prawda o naprotechnologii. Warszawa: Fronda 2015.
T.W. Hilgers. The NaProTechnology Revolution. Unleashing the Power in a Woman's Cycle. New York: Beaufort Books 2010.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: