Realizacje audio 1401-RAU-2L-sm-SJ
Celem przedmiotu jest uwrażliwienie studentów na warstwę dźwiękową w dziełach multimedialnych. oraz przygotowanie do samodzielnej pracy nad nią. Materiał jest podzielny na 3 bloki (semestry).
Pierwszy z nich (semestr zimowy II roku studiów) jest przeznaczony na nabycie umiejętności pracy z programami typu edytor dźwięku oraz DAW (Digital Audio Workstation). Za pomocą tych narzędzi studenci wykonują podstawowe i zaawansowane operacje edycji i modyfikacji dźwięku, a także uczą się zasad miksowania dźwięków poprzez tworzenie własnych kompozycji z gotowych, profesjonalnie przygotowanych elementów.
Drugi blok obejmuje techniki nagraniowe. Jest on przewidziany do realizacji w semestrze letnim II roku studiów. Zajęcia odbywają się w studiu i w plenerze. Studenci uczą się pracy z rejestratorami dźwięku, technik mikrofonowych, pracy w studiu, obróbki surowego materiału audio. Ćwiczenia obejmują zapoznanie się z dostępnym sprzętem nagraniowym, realizację nagrań audio (monogłosowych lektorskich, zbiorowych, reporterskich, dźwięków przedmiotów), a także obróbkę surowego materiału audio. Zwracana jest również uwaga na psychofizyczne aspekty nagrań – świadome i nieświadome zachowania osób nagrywanych, często odbiegające od zachowań naturalnych.
Trzeci blok (semestr letni III roku studiów) to samodzielne projektowanie i realizacja ścieżek dźwiękowych do wybranych materiałów video. Blok ten w dużym stopniu bazuje na dwóch poprzednich oraz na wiedzy i umiejętnościach nabytych w trakcie zajęć z przedmiotu „Kultura muzyczna i audialna”.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Metody dydaktyczne eksponujące
Metody dydaktyczne podające
- opis
Metody dydaktyczne poszukujące
- ćwiczeniowa
- obserwacji
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Weryfikacja umiejętności na podstawie bieżącego przygotowania do zajęć – ocena poziomu artystycznego i technicznego wykonanych ćwiczeń - K_W02, K_W10, K_W08, K_U03, K_U07, K_K05
Aktywność na zajęciach, zaangażowanie w realizację ćwiczeń - K_K01, K_K05, K_K06, K_K11
Ocena pracy studenta w studio i w plenerze - K_W03, K_W08, K_U05, K_K05,
Ocena przygotowanych prac na zakończenie każdego semestru - K_W02, K_W10, K_W03, K_W08, K_U03, K_U06, K_U10,
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy.
Literatura
Literatura zalecana (wybrane fragmenty):
- F. Alton Everest – „Podręcznik akustyki”
- John Sloboda – „Umysł muzyczny”
- Publikacje internetowe dotyczące omawianych zagadnień, w szczególności portal „Estrada i studio”, http://www.eis.com.pl/
- Wybrane przykłady filmów, animacji, reklam, audiobooków, audycji radiowych.
- Prace archiwalne studentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: