Podstawy intermediów 1401-PodInt-1Z-sm-SJ
Na I roku, wspólnym dla całego kierunku studiów Sztuka mediów i edukacja wizualna, celem przedmiotu Podstawy intermediów jest wprowadzenie w obszar sztuki intermediów, rozumianej jako znaczący i ugruntowany element sztuki i kultury współczesnej. Wprowadzenie to obejmuje zarówno wiedzę jak i umiejętności a szczególnie rozwój kreatywności, wzmocnienie odwagi w podejmowaniu działań niekonwencjonalnych oraz rozwijanie i wzmacnianie zdolności i umiejętności manualnych.
W edukacji powszechnej (szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum) studenci I roku w dużej mierze pozbawieni byli kontaktu ze sztukami plastycznymi i sztuką współczesną w szczególności. Jest to skutek zawężenia i spłycenia lub zupełnego braku tych obszarów w programach nauczania i praktyce edukacyjnej. Szczególnie tyczy to absolwentów liceów ogólnokształcących, których jest obecnie zdecydowana większość.
Przedmiot obejmuje następujące treści programowe i formy ich realizacji:
- Intermedia wobec nauki i techniki, szczególny kontekst ekologii.
- Tradycyjne media sztuki jako pola inspiracji w intermediach.
- Interaktywność w relacjach: autor-nadawca, dzieło-działanie, odbiorca-uczestnik.
- Prezentacje intermedialne (m.in. obiekt, instalacja, environment, performance).
- Intermedialne akcje i działania artystyczne.
- Kreacje indywidualne i zespołowe.
W cyklu 2022/23Z:
Jak wyżej |
W cyklu 2023/24Z:
Jak wyżej |
W cyklu 2024/25Z:
Jak wyżej |
W cyklu 2025/26Z:
Jak wyżej |
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Rodzaj przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Wymagania i metody oceniania:
- Zaliczenie kolejnego semestru i roku studiów następuje w oparciu o zrealizowane przez studenta indywidualnie, bądź grupowo projekty, realizacje i ćwiczenia określone szczegółowo w planach semestralnych. K2 (K_K08, K_K11), U2 (K_U02, K_U05)
- Istotnym elementem zaliczenia jest obecność na zajęciach i aktywny w nich udział.
- Zaliczenie polega na indywidualnym omówieniu, dyskusji i krytycznej analizie przedstawionych prac zaliczeniowych.
Kryteria oceniania:
- jakość koncepcji, nowatorstwo i oryginalność pomysłu, dojrzałość intelektualna, umiejętność formułowania idei. W1 (K_W01, K_W02), U3 (K_U08), K1 (K_K03)
-jakość i biegłość techniczna, umiejętności manualne, właściwe użycie materiałów i technik, staranność i profesjonalizm warsztatu oraz nakład pracy. W1 (K_W01, K_W02), W2 (K_W01), U1 (K_U01), U2 (K_U02, K_U05), K3 (K_K05)
- jakość estetyczna oraz ogólny wyraz artystyczny finalnej realizacji, będący skutkiem połączenia jakości koncepcyjnej i jakości technicznej wykonanego zadania. W3 (K_W14), U1 (K_U01)
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy
Literatura
Nie podaję stałego kanonu literatury albowiem ten przypisany jest odpowiednim zajęciom teoretycznym. W przypadku specyfiki zajęć praktycznych (ćwiczeń) w Pracowni Intermediów funkcję literatury pełnią następujące źródła wiedzy:
- Książki, katalogi, wydawnictwa i czasopisma z zakresu obecności intermediów w sztuce i kulturze współczesnej.
- Telewizja, Internet, multimedia – prezentacje centrów i muzeów sztuki współczesnej, oficjalnych i niezależnych galerii sztuki i autorskich inicjatyw twórczych, programów edukacyjnych, materiałów promocyjnych i reklamowych wykorzystujących intermedia.
- Bezpośrednie uczestnictwo w lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach, sympozjach, prezentacjach i warsztatach współczesnej sztuki intermedialnej i dziedzin pokrewnych.
Powyższe źródła są każdorazowo dopasowywane przez prowadzącego do potrzeb aktualnie prowadzonych zajęć. Duże znaczenie mają zbiory własne prowadzącego, unikalne dokumentacje wideo i fotograficzne wydarzeń artystycznych oraz obszerne archiwum prac studenckich. Prezentowane są także materiały będące w posiadaniu studentów.
W cyklu 2022/23Z:
Jak wyżej |
W cyklu 2023/24Z:
Jak wyżej |
W cyklu 2024/25Z:
Jak wyżej |
W cyklu 2025/26Z:
Jak wyżej |
Uwagi
W cyklu 2022/23Z:
Sztuka mediów i edukacja wizualna - 1 rok |
W cyklu 2023/24Z:
Sztuka mediów i edukacja wizualna - 1 rok |
W cyklu 2024/25Z:
Sztuka mediów i edukacja wizualna - 1 rok |
W cyklu 2025/26Z:
Sztuka mediów i edukacja wizualna - 1 rok |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: