Grafika Warsztatowa - Wypukłodruk 1401-GWW-L-sj
Program nauczania grafiki w pracowni wypukłodruku ma na celu:rozwijanie osobowości twórczej studentów, a w szczególności umiejętności kreatywnego myślenia plastycznego oraz wrażliwości na różnorodność zjawisk wizualnych,doskonalenie umiejętności świadomego kształtowania formy plastycznej dla uzyskania zamierzonego wyrazu artystycznego,wykształcenie potrzeby poszukiwania oryginalnych rozwiązań,rozwijanie manualnej sprawności w posługiwaniu się dostępnymi narzędziami w procesie kształtowania formy plastycznej,rozwijanie własnego indywidualnego warsztatu twórczego,pogłębianie wiedzy o środkach wyrazu plastycznego dostępnych w technikach grafiki warsztatowej,zdobycie wiedzy o technikach graficznych i profesjonalnym warsztacie graficznym,wykształcenie nawyku czynnego uczestnictwa w życiu artystycznym i sferze działań twórczych,rozbudzanie wyobraźni plastycznej, rozwijanie umiejętności stawiania sobie zadań i oryginalnych ich rozwiązań.Podczas zajęć w pracowni wypukłodruku studenci wykonują prace w różnych technikach druku wypukłego. Na określony temat wykonują projekty, następnie realizują je stosując właściwe metody i narzędzia graficzne. Uczą się prawidłowego przygotowania matrycy drukującej, zapoznają z procesem druku, sposobami suszenia i zasadami sygnowania odbitek.Studenci wiedzą, ile i jakie ćwiczenia są wymagane. Wykonują po kilka projektów, rejestrują swoje pomysły na zadany temat i przedstawiają je na zajęciach prowadzącym. W wyniku długich rozmów, dyskusji, wyłaniane są najlepsze rozwiązania i omawiana jest strategia działania. Chodzi o to, aby znaleźć jak najlepsze, najprostsze metody na realizację określonej koncepcji. Ważne jest, aby proces dydaktyczny przebiegał w taki sposób, żeby student ciągle doświadczał wszystkich aspektów twórczych, które znajdują się na drodze od pomysłu do zrealizowanego zadania i żeby miał możliwość stałego doskonalenia swojego graficznego warsztatu.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Zaliczenie zajęć następuje na podstawie obecności, aktywności na zajęciach oraz jakości prac artystycznych wykonanych podczas ćwiczeń w pracowni. Na ostatnich zajęciach w semestrze przeprowadzone jest omówienie oraz przegląd prac. Ocenie podlega stopień trudności technicznej, umiejętność tworzenia oryginalnych rozwiązań, estetyka i jakość wykonania, walory artystyczne prac, opanowanie warsztatu graficznego.
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy
Literatura
- GRAPHEION, International Review of Contemporary Prints, Book and Paper Art
- Krystyna Kulig – Janek, Jerzy Panek (1918 – 2001), Muzeum Narodowe w Krakowie, Kraków 2006
- Irena Jakimowicz, Jóżef Gielniak, Wydawnictwo „Arkady”, Warszawa 1982
- Wiesława Wierzchowska, Współczesny rysunek polski, „Auriga” Oficyna Wydawnicza, Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1982
- Jerzy Werner, Technika i technologia sztuk graficznych, wydawnictwo Literackie, Kraków 1972
- Danuta Wróblewska, Polska grafika współczesna, Interpress, Warszawa 1983
- Maria Grońska, Nowoczesny drzeworyt polski, Ossolineum, Wrocław 1971
-Ales Krejca –Techniki sztuk graficznych, WAiF –Warszawa.
-Jerzy Werner –Podstawy technologii malarstwa i grafiki.
-Franciszek Bunsch –Zasada podpisywania odbitek graficznych.
-Władysław Strzemiński- Teoria widzeniaJordi Catafal, Clara Oliwia – Techniki graficzne, Arkady, Warszawa 2004
-W. Tatarkiewicz, Dzieje sześciu pojęć, PWN, Warszawa 1988
- Teresa Jakubowska – grafika, katalog, wyd. Muzeum Okręgowe w Toruniu, Toruń 2000
-Grafika Polska 1950-2000 laureaci wystaw międzynarodowych, katalog, wyd. SMTG Kraków
-Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki, Polska, Łódź, katalogi wystaw poszczególnych edycji
- XYLON. International triennial exhibition of artistic relief printing. katalogi wystaw poszczególnych edycji
- Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego. Biuro Wystaw Artystycznych w Olsztynie. katalogi wystaw poszczególnych edycji
-inne katalogi aktualnie odbywających się wystaw
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: