Prawo cywilne 1300-PC-1SPB
W toku przedmiotu ujęte zostaną następujące zagadnienia szczegółowe:
1. Źródła prawa cywilnego, zasady prawa cywilnego, stosunek cywilnoprawny - 2h
2. Podmioty prawa cywilnego - rodzaje podmiotów; zdolność prawna i do czynności prawnych - 2h
3. Podmioty prawa cywilnego - dobra osobiste; przedsiębiorca i firma; konsument i jego ochrona (wzorce umowne) - 2h
4. Zdarzenia prawne; oświadczenia woli oraz sposoby i formy ich składania; sankcje wadliwości czynności prawnych - 2h
5. Reprezentacja (pełnomocnictwo i prokura); warunek i termin; przedawnienie i terminy zawite - 2h
6 i 7. Przedmioty prawa cywilnego; własność; nabycie i utrata własności; ochrona własności - 4h
8. Ograniczone prawa rzeczowe - 2h
9. Zobowiązanie; zobowiązania pieniężne i niepieniężne; zobowiązania wielopodmiotowe i wielostronne - 2h
10. Zmiany podmiotowe i przedmiotowe stosunku obligacyjnego; zbycie przedsiębiorstwa; ochrona wierzyciela w razie niewypłacalności dłużnika - 2h
11. Wykonanie oraz inne sposoby wygaśnięcia zobowiązania - 2h
12. Odpowiedzialność cywilna I - zasady ogólne odpowiedzialność odszkodowawczej, odpowiedzialność kontraktowa - 2h
13. Odpowiedzialność cywilna II - odpowiedzialność deliktowa; roszczenia kondykcyjne - 2h
14.Dziedziczenie ustawowe i testamentowe; – 2h
15. Ustroje majątkowe małżeńskie; odpowiedzialność małżonków względem wierzycieli – 2h
Wykład ma na celu przekazać Studentom wiedzę dogmatyczną w zakresie wymienionych zagadnień, zaprezentować podstawowe problemów teorii i praktyk stosowania prawa cywilneg oraz wyjaśnić w sposób przystępny najważniejsze kwestie budzące trudności w sferze poszczególnych instytucji prawnych.
Ćwiczenia natomiast mają na celu doskonalenie umiejętności praktycznych w zakresie kompetencji i umiejętności Studenta odnośnie do poznanych instytucji prawnych, w szczególności poprzez analizę konkretnych problemów występujących w praktyce obrotu prawnego, dyskusję i prezentowanie własnego stanowiska, odpowiednią argumentację na rzecz trafnego rozstrzygnięcia kwestii, rozwiązywanie konkretnych zadań i kazusów, opracowywanie aktualnego orzecznictwa, w tym zwłaszcza judykatury Sądu Najwyższego.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Koordynatorzy przedmiotu
Metody dydaktyczne
Kryteria oceniania
Wykład: W1, W2, W3, U1, K1
Egzamin pisemny składa się z 16 -20 otwartych pytań, łączny czas jego trwania 40 minut. Za poprawną odpowiedź Student uzyskuje 1, 2 lub 3 pkt. w zależności od trudności pytania.
Skala ocen:
Połowa i mniej punktów - ocena niedostateczna (2)
Skala pozostałych ocen wyznaczana jest metodą konkursową. Najlepsze prace określają poziom oceny bardzo dobrej (co niekonieczne oznacza konieczność uzyskania maksymalnej liczby punktów). Ta ocena pozwala na ustalenie pozostałej skali ocen w danym roku.
Ćwiczenia:W1, U1, U2, U3, K1
Zaliczenie na ocenę z ćwiczeń składa się z ocen z aktywności na zajęciach oraz kolokwium.
Ocena z aktywności proporcjonalnie podwyższa ocenę z kolokwium.
Kolokwium ma postać pisemną i składa się z 3 pytań otwartych, łączny czas jego trwania 30 minut. Za poprawną odpowiedź Student uzyskuje od 1 do 3 pkt za każde pytanie otwarte.
Skala ocen:
8-9 pkt - ocena bardzo dobra (5)
7 pkt - ocena dobra plus (4+)
6 pkt - ocena dobra (4)
5 pkt - ocena dostateczna plus (3+)
4 pkt - ocena dostateczna
3 pkt i mniej - ocena niedostateczna (2)
Literatura
Literatura podstawowa:
- E. Gniewek, P. Machnikowski, Zarys prawa cywilnego, Warszawa 2024
- B. Jelonek-Jarco, J. Zawadzka, F. Zoll, Prawo cywilne. Kazusy z rozwiązaniami, Warszawa 2019
- W. Katner, Prawo cywilne i handlowe w zarysie, Warszawa 2021
Literatura rozszerzona:
- System Prawa Prywatnego, red. Z.Radwański., B. Kordasiewicz, tom 1-12, Warszawa (różne wydania)
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: