Najsłynniejsze rewolucje świata i ich wpływ na społeczeństwo i prawo 1300-OG-NRS-FS
Przedmiotem wykładu jest wpływ najsłynniejszych, najbardziej przełomowych i burzliwych rewolucji na prawo ustrojowe i sądowe państw nowożytnej Europy i świata. Omówione zostają przyczyny społecznych buntów, zarówno te bardziej pośrednie (takie jak kondycja ekonomiczna czy upośledzenia prawne, wyzysk i niesprawiedliwości społeczne, prześladowania narodowościowe) jak i te bezpośrednie, o głównie politycznym wymiarze. Następnie mowa będzie o wpływie tychże przemian na regulacje prawne – zarówno w przypadku prawa ustrojowego, konstytucyjnego, jak i prawa sądowego. Podkreśli się różnice pomiędzy początkowymi ideami, a ostatecznym ich wymiarem praktycznym. Na wykładzie omawiane będą nie tylko rewolucje polityczne sensu stricte, takie jak Wielka Rewolucja Francuska z 1789 r., czy dwie rewolucje rosyjskie z 1917 r., ale również diametralne przemiany ustroju i prawa, do których doszło w wyniku faszystowskiego zamachu stanu we Włoszech (1922) oraz po zwycięstwie w 1933 r. NSDAP w wyborach demokratycznych w Niemczech. Osobnymi tematami będzie również Rewolucja Przemysłowa XIX wieku, z jej wpływem na prawo sądowe (zwłaszcza prawo pracy) oraz rewolucja obyczajowa w latach 60. XX wieku z jej wpływem na świat współczesny.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Metody oceniania:
- zaliczenie na ocenę - W1, W2 W3, U1, U2, K1, K2
Kryteria oceniania:
Zaliczenie na ocenę w formie testu jednokrotnego wyboru (20 pytań) oraz jedno pytanie otwarte
ndst – 0-10 pkt
dst - 11-14 pkt
dst plus -15 pkt
db - 16-17 pkt
db plus - 18 pkt
bdb - 19-20 pkt
Literatura
1. E. Hobsbawm, Wiek rewolucji, 1789-1848, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2013.
2. R. Pipes, Krótka historia rewolucji rosyjskiej, Wydawnictwo Magnum, Warszawa 2007.
3. H. Arendt, O rewolucji , wyd. 1: Wydawnictwo X : Dom Wydawniczy Totus, Kraków 1991; wyd. 2: "Czytelnik", Warszawa 2003.
4. M. Sczaniecki, Powszechna historia państwa i prawa, Wolters Kluwer, Warszawa 2016 (oraz wydania wcześniejsze)
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: