International Labour Law 1300-ILL-KPP
Międzynarodowe prawo pracy posiada bogatą przeszłość. Międzynarodowa Organizacja Pracy została utworzona w 1919 r., ponad 75 lat wcześniej niż Światowa Organizacja Handlu. Z uwagi na proces globalizacji i istotny rozwój światowego handlu, w ostatnich dwóch dekadach, międzynarodowe prawo handlowe stało się bardziej widoczne i rozwinęło się na znacznie większa skalę. Jednakże wraz z prawem ochrony środowiska, prawo pracy rozwinęło się w ostatnich latach i stanowi coraz większy przedmiot zainteresowań prawników działających trangranicznie. Międzynarodowe firmy posiadają siedziby w wielu różnych częściach świata i niezależnie od regulacji obowiązujących w prawie krajowym muszą one spełniać wymagania nałożone przez normy o charakterze regionalnym oraz międzynarodowym. Standardom ustanowionym przez MOP dano nowe zycie, po części przez przyjęcie, że państwa muszą je przestrzegać na podstawie porozumień o wolnym handlu. Korporacje przystosowały się do globalizacji znacznie lepiej niż związki zawodowe, wszakże związki zawodowe zaczęły się w końcu przystosowywać oraz prpbówać organizować pracowników na skalę globalną, po części dzięki wykorzytsaniu umów ramowych.
Wykład obejmuje w szczególności standardy MOP oraz procedury ich wdrażania, międzynarodowe regulacje przeciwko dyskryminacji w pracy, włacznie z konwencją ONZ w sprawie praw osób niepełnosprawnych, globalne relacje związkowe, i próby organizacji pracowników na poziomie międzynarodowym, międzynarodową ochronę danych osobowych pracowników, międzynarodowe praktyki pracodawców w zakresie whistleblowing, międzynarodowe standardy pracy i zrównoważony rozwój - umowy z zakresu prawa pracy oraz traktaty o wolnym handlu.
Koordynatorzy przedmiotu
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: