Polityka bezpieczeństwa informacji 1271-PBI-PKT
Celem wykładu jest zapoznanie słuchaczy z istotą i znaczeniem polityki bezpieczeństwa informacji jako istotnego fragmentu polityki bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego; definiowanie polityki bezpieczeństwa (określenie podmiotów, funkcji, procesów, projektowanie zadań, algorytmów postępowania, dokumentacji), opracowanie i wdrażanie dokumentu „Polityka bezpieczeństwa informacji” w oparciu o normę ISO/IEC 27001, kontrolowanie i monitorowanie bezpieczeństwa; określenie miejsca polityki bezpieczeństwa informacji i systemów informacyjnych w ramach polityki bezpieczeństwa, omówienie sposobów klasyfikacji informacji ze względu na wymagania dotyczące ich bezpieczeństwa; wyjaśnienie podstawowych cech informacji związanych z jej bezpieczeństwem: poufność, integralność, dostępność, autentyczność i niezaprzeczalność; wyjaśnienie pojęć: ryzyka, podatności i zagrożeń; klasyfikacja i omówienie podstawowych mechanizmów zapewniania bezpieczeństwa informacji; wyjaśnienie najważniejszych aspektów kontroli dostępu do informacji: uwierzytelnianie, autoryzacja, rozliczanie; praktyczne przykłady budowy polityki bezpieczeństwa informacji w różnych instytucjach i organizacjach.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Metody dydaktyczne podające
- wykład konwersatoryjny
Rodzaj przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2024/25L: | W cyklu 2023/24L: | W cyklu 2022/23L: |
Kryteria oceniania
Warunkiem zaliczenia jest udział w zajęciach oraz aktywność na zajęciach. Ponadto słuchacze będą zobowiązani do zdania egzaminu pisemnego z treści prezentowanych w toku zajęć.
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
- Wytyczne w zakresie opracowania i wdrożenia polityki bezpieczeństwa. www.giodo.gov.pl/plik/id_p/778/j/pl/
- K. Liedel, Bezpieczeństwo informacyjne w dobie terrorystycznych i innych zagrożeń bezpieczeństwa narodowego, Toruń 2008
- A. Cieślik, S. P. Zalipski, Bezpieczeństwo informacji w urzędzie, Wrocław 2010
- Bezpieczeństwo informacji, red. I. P. Kurytnik, Warszawa 2012
- T. Cygan, M. Geilke, Polityka bezpieczeństwa i instrukcja zarządzania systemem informatycznym, Wrocław 2011.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: