Dziedzictwo kulturowe strefy Bałtyku 1202-SB-DKSBw-S1
1. Definicja dziedzictwa kulturowego. Przykłady różnorodnych typów dziedzictwa kulturowego (architektura, sztuka, kultura wyższa i niższa). Lista Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości. Kryteria kulturowe i przyrodnicze doboru miejsc na w/w listę. 2. Miejsca Światowego Dziedzictwa UNESCO w państwach regionu Bałtyku 3. Poznanie "Convention Concerning the Protection of the World Cultural and Natural Heritage" z 1972 r., innych międzynarodowych list ochrony dziedzictwa oraz ustawy z dn. 23 VII 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U. Nr 162), jako egzemplifikacji prawnej ochrony zabytków w państwach nadbałtyckich i skandynawskich. 4. Ochrona dziedzictwa kulturowego w Unii Europejskiej 5. Lista Pomników Historii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej 6. Malbork jako miejsce światowego dziedzictwa kulturowego. Rola zamku dla Niemców i Polaków na przestrzeni wieków ze szczególnym uwzględnieniem XIX i XX. 7. Zarys stosunków do zabytków od średniowiecza do poł. XX w.8. Dzieło sztuki wplecione w historię i politykę. Dylematy narodowego spoglądania na dziedzictwo. 9. Problem strat wojennych i zagadnienie odbudowy miast po II wojnie światowej w państwach regionu Bałtyku10. Budowa pierwszych instytucjonalnych form ochrony zabytków . Wybitni konserwatorzy niemieccy w Prusach Zachodnich i Wschodnich i ich rola w utrwalaniu dziedzictwa kulturowego. Postacie Conrada Steinbrechta i Bernharda Schmida0. 11. Materialne dziedzictwo kulturowe Prus Wschodnich i formy współczesnego ich kultywowania.
Całkowity nakład pracy studenta
Metody dydaktyczne podające
Metody dydaktyczne poszukujące
Rodzaj przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Wiedza:- zna pojęcie dziedzictwo kulturowe (K_W01-02)- zna i rozumie kryteria doboru miejsc zaliczanych do światowego dziedzictwa kulturowegoK_W05)- zna miejsca zaliczane na świecie i w państwach regionu Bałtyku do światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO- poznaje dziedzictwo kulturowe regionu obecnej Polski Północnej(K_W01)- zna "Convention Concerning the Protection of the World Cultural and Natural Heritage" z 1972 r.i regulacje europejskie- zna dorobek konserwatorów w utrwalania dziedzictwa kulturowego (K_W08)Umiejętności:- wyjaśnia różnicę w pojmowaniu dziedzictwa kulturowego w ujęciu narodowym (K_U01, 02, 03, 07)- charakteryzuje koncepcje konserwatorskie w odniesieniu do architektury w XIXI i XX w. (K_U04)- dostrzega rolę osób. państwa, instytucji społecznych i samorządowych w utrwalaniu dziedzictwa kulturowego (K_U04)`
Literatura
. H. Boockmann, Die Marienburg im 19. Jahrhundert, Frankfurt 1982;2. M. Arszyński, Idea-Pamięć-Troska. Rola zabytków w przestrzeni społecznej i formy działań na rzecz ich zachowania, Malbork 2007, s. 11-86, 136-183, 204-230; .3.M. Kilarski, Odbudowa i konserwacja zespołu zamkowego w Malborku w latach 1945–2000, Malbork 2007. 4. J. Pruszyński, Dziedzictwo kultury Polski, jego straty i ochrona prawna, t. I-II, Kraków 2001.5. D. Matelski, Grabież i restytucja polskich dóbr kultury od czasów nowożytnych do współczesnych, t. I-II, Kraków 2006.6. Prawna ochrona zabytków. Red. Teresa Gardocka i Jacek Sobczak, Toruń 2010.7. K. Zeidler, Prawo ochrony dziedzictwa kultury, Warszawa 2007.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: