Objazd archiwów 1202-A-OA-S1
3 dniowy obligatoryjny objazd archiwów obywa się co roku w kwietniu lub maju. Koszty objazdu w zakresie przejazdów pociągami oraz noclegi pokrywa Instytut Historii i Archiwistyki UMK.
Z wykorzystaniem USOS-mail opiekunowie kontaktują się ze studentami w sprawie objazdu. Co najmniej na miesiąc przed planowanym objazdem opiekunowie przesyłają studentom szczegółowy program, który uwzględnia:
- kwestie przejazdu i dojazdu do miejsca noclegu
- informacje o terminach i godzinach pokazów w poszczególnych instytucjach i związanym z tym podziale na grupy
- inne niezbędne informacje szczegółowe.
W trakcie objazdu studenci odwiedzają w danym ośrodku miejskim Archiwum Państwowe, Oddziałowe Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN, archiwa państwowych uczelni wyższych, archiwa kościelne, działy rękopisów i dokumentów życia społecznego w dużych bibliotekach oraz archiwa i działy rękopisów innych instytucji.
Studenci są także proszeni o zabranie legitymacji studenckich.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA
Ma podstawową wiedzę o archiwach i instytucjach kultury w Polsce i na świecie, zna ich specyfikę i różnice w zarządzaniu nimi.
Zna otoczenie zewnętrzne archiwów i innych instytucji dokumentacyjnych, orientuje się w życiu kulturalnym i naukowym swojego kraju, zna możliwości i formy udziału tych instytucji w planowanych lub realizowanych projektach.
Zna ustrój państwa, obowiązujący w nim system prawny oraz zasady działania instytucji publicznych.
Zna i rozumie normy prawne regulujące działalność archiwów i postępowanie z dokumentacją w instytucjach.
UMIEJĘTNOŚCI
Potrafi porozumiewać się z wykorzystaniem różnych kanałów i technik komunikacyjnych ze specjalistami w zakresie archiwistyki i zarządzania dokumentacją, nauk o zarządzaniu i nauk historycznych, a także klientami i współpracownikami archiwów, w języku polskim i języku obcym.
Potrafi wykorzystywać źródła przepisów prawnych obowiązujących obecnie, jak i w przeszłości.
Umie interpretować i stosować polskie i międzynarodowe akty prawne będące podstawą działalności archiwów.
KOMPETENCJE SPOŁECZNE
Prawidłowo identyfikuje i rozstrzyga dylematy związane z wykonywaniem zawodu. Potrafi dokonać analizy własnych działań i wskazać ewentualne obszary wymagające modyfikacji w przyszłości.
Dostrzega i formułuje problemy moralne i dylematy etyczne związane z własną i cudzą pracą, postępuje zgodnie z zasadami etyki.
Ma świadomość odpowiedzialności za zachowanie dziedzictwa kulturowego (zwłaszcza archiwalnego) regionu, kraju, Europy; rozumie i dostrzega potrzebę jego promowania.
Uczestniczy w życiu kulturalnym, korzystając z różnych mediów i różnych jego form.
Kryteria oceniania
Podstawą zaliczenia jest obecność studentów na wszystkich zaplanowanych pokazach w trakcie danego objazdu.
Literatura
Przed objazdem studenci są zobowiązani do zapoznania się z witrynami internetowymi odwiedzanych instytucji i podstawową literaturą na ich temat.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: