Kultura funeralna 1201-KMCN-KF-S2
Wykład:
W trakcie zajęć studenci zapoznają się z zagadnieniami dotyczącymi szeroko pojętej kultury funeralnej i z metodami badań poszukiwawczych oraz z dokumentacją i inwentaryzacją pochówków wraz z wyposażeniem.
Poza tym omówione zostaną sposoby identyfikacji zmarłych i przyczyny degradacji szczątków ludzkich i elementów wyposażenia grobowego. Krypty zaprezentowane zostaną jako ekstremalnie trudne środowisko (krypty zalane wodą, pochówki w urnach (Łowicz), w metalowych sarkofagach (groby królewskie na Wawelu), groby w betonowych sarkofagach ( Lwów).
Studenci zapoznają się z metodami pobierania prób z krypt do szczegółowych analiz, a także z zagadnieniami dotyczącymi balsamacji zwłok, mumifikacji sztucznej i naturalnej.
- Pochówki biskupów unickich i katolickich
- Demografia śmierci
- Pogrzeby królewskie
- Problemy z identyfikacją zmarłych
- Architektura i układy przestrzenne krypt
- Zagrożenie mikrobiologiczne
- Wyposażenie grobowe
Konwersatorium:
W trakcie zajęć omówione zostaną elementów wyposażenia grobowego, które są odnajdywane w trakcie badań prowadzonych w kryptach i na cmentarzach przykościelnych. Wskazane zostaną przedmioty, które są charakterystyczne dla nowożytnych pochówkach i te, które mają charakter indywidualny,odnajdywane są sporadycznie. Analizowane będą również miejsca ich zdeponowania.
Zaprezentowane zostaną kolejne grupy przedmiotów drewniane i metalowe (różańce, medaliki krzyżyki), sposób ich wykonania i surowiec, z jakiego zostały przygotowane. Omówiona zostanie ich funkcja praktyczna i symboliczna. Studenci nauczą się planować interdyscyplinarne badania w kryptach grobowych, wyznaczać ich cel, kolejne etapy prac i będą rozumieli potrzebę prowadzenia badań interdyscyplinarnych i potrzebę współpracy z przedstawicielami różnych dyscyplin nauki w celu dogłębnego przeanalizowania materiału pozyskanego z krypt.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Metody dydaktyczne eksponujące
Metody dydaktyczne podające
- wykład informacyjny (konwencjonalny)
Metody dydaktyczne poszukujące
- referatu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
wykład egzamin ustny:
ocena dostateczna (3) – (52–60%); ocena dostateczna plus (3,5) – (62–70%); ocena dobra (4) – (71–80%); ocena dobra plus (4,5) – (82–90%); ocena bardzo dobra (5) – (92–100%).
konwersatorium zaliczenie na oceną:
referat, aktywność na zajęciach
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
Funeralia Lednickie, Poznań, (wszystkie tomy)
- J. A. Chrościck, Pompa Funebris. Z dziejów kultury staropolskiej, Warszawa, 1974.
A. Drążkowska, Odzież grobowa w Rzeczypospolitej w XVII i XVIII wieku, Toruń 2008.
A. Drążkowska, Odzież i insygnia biskupów przemyskich obrządku łacińskiego, Toruń 2014
E. Kizik, Śmierć w mieście hanzeatyckim w XVI-XVIII wieku, Gdańsk 1998.
Kultura Funeralna elit Rzeczypospolitej od XVI do XVIII wieku na terenie Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego, red. A. Drążkowska , Toruń 2015.
M. Grupa, Ubiór mieszczan i szlachty w XVII i XVIII wieku z kościoła p. w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu, Toruń 2005.
B. Chudzińska, Dewocjonalia z nowożytnego cmentarzyska we wsi Maniowy na Podhalu, Kraków 1998.
B. Chudzińska, Archeolog o medalikach, [w:] Alma Mater. Miesięcznik Uniwersytetu Jagiellońskiego, numer specjalny 99/2008, Kraków, s. 287–291.
Uwagi
W cyklu 2022/23Z:
Konwersatorium rozpoczyna się 6.12.2022 r. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: