Podstawy archeozoologii 1201-AR1-PA-S1
Podczas zajęć studenci zapoznają się z zakresem merytorycznym, metodologicznym i metodycznym archeozoologii. Zestaw zagadnień dyskutowanych na konwersatorium będzie dotyczył historii badań archeozoologicznych w Polsce i na świecie. W ramach tego zagadnienia zostaną przygotowane referaty prezentujące kluczowych badaczy oraz ich osiągnięcia. W bloku zagadnień poświęconych metodologii i metodyce zostaną przeanalizowane koncepcje dotyczące znaczenia danych faunistycznych w studiach nad kulturą i środowiskiem. Na podstawie literatury uczestnicy zapoznają się efektami zastosowania konkretnych metod badań zwierzęcych szczątków kostnych i sposobów interpretacji uzyskanych danych źródłowych. Poruszone zostaną problemy badań interdyscyplinarnych.
Studenci poznają podstawowe cechy biologiczne świata zwierząt niezbędne do odczytywania informacji ze zbiorów subfosylnych oraz konieczne w interpretacjach historycznych.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Metody dydaktyczne eksponujące
Metody dydaktyczne podające
- wykład problemowy
Metody dydaktyczne poszukujące
- laboratoryjna
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Zajęcia z laboratorium będą zaliczone na podstawie ocen cząstkowych, wystawionych po każdym z zakończonych zadań, zaprezentowanych przez studentów w formie pisemnego raportu sporządzonego według przygotowanego kwestionariusza.
Przyjecie każdego raportu przez prowadzącego odbędzie się indywidualnie poprzez rozmowę sprawdzająca opanowanie materiału. Jej podstawą będą trzy problemowe pytania, nawiązujące do zawartości raportu i zagadnień będących przedmiotem laboratorium,
skala ocen:
5,0 - trzy pozytywne odpowiedzi;
4,5 - dwie pozytywne odpowiedzi, jedna niepełna,
4,0 - dwie pozytywne odpowiedzi,
3,5 - jedna pełna odpowiedź, jedna częściowa,
3,0 - jedna pełna odpowiedź,
2,0 - brak odpowiedzi
Literatura
Archeozoologia 1-21 (Roczniki Akademii Rolniczej w Poznaniu 1975-1994, 2003).
Abłamowicz R., Kubiak H. 1999: Analiza osteologiczna szczątków zwierzęcych z cmentarzysk kultury łużyckiej w dorzeczu Odry i Wisły, Katowice.
Abłamowicz R., Makowiecki D., 2019, Bliskie, lecz z dalekiego świata, Katowice, Muzeum Śląskie.
Bocheński Z., Lasota-Moskalewska A., Bocheński Z., Tomek T. 2000 Podstawy archeozoologii, Ptaki, PWN, Warszawa.
Krysiak K. 1981: Anatomia zwierząt, tom. 1, Aparat ruchowy, wydanie drugie, PWN Warszawa (oraz wydania kolejne).
Bocheński Z., Lasota-Moskalewska A., Bocheński Z., Tomek T. 2000: Podstawy archeozoologii, Ptaki, PWN, Warszawa.
Krysiak K., Kobryń H., Kobryńczuk F. 2001: Anatomia zwierząt 1, Aparat ruchowy, Wydanie nowe, PWN Warszawa.
Lasota-Moskalewska A. 1997: Podstawy archeozoologii, Szczątki ssaków, PWN, Warszawa.
Lasota-Moskalewska A. 2005 Zwierzęta udomowione w dziejach ludzkości, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa.
Makowiecki D. 2001: Hodowla oraz użytkowanie zwierząt na Ostrowie Lednickim w średniowieczu. Studium archeozoologiczne, Biblioteka Studiów Lednickich VI, Poznań.
Makowiecki D. 2003 Historia ryb i rybołówstwa w holocenie na Niżu Polskim w świetle badań archeoichtiologicznych, Instytut Archeologii i Etnologii PAN, Poznań.
Makowiecki D.
2016 Zwierzęta średniowiecznego i nowożytnego Poznania oraz okolic. Podstawy archeozoologiczne. Ekologia Historyczna Poznania, Tom 3. Wydawnictwo Bogucki, Poznań.
Marciniak A. 1996: Archeologia i jej źródła. Materiały faunistyczne w praktyce badawczej archeologii, PWN, Warszawa. Poznań.
Reitz E. J., Wing E. S.
1999 Zooarchaeology, Cambridge.
Wojtal P. 2007: Zooarcheological studies of the Late Pleistocene sites in Poland. Institute of Systematics and Evolution of Animals, Polish Academy of Sciences, Kraków.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: