Metody optymalizacji procesów logistycznych 1100-Z2091-LPG-Meto
Zakres tematyczny:
1. Matematyczny model decyzyjny.
2. Model programowania liniowego. Metody rozwiązywania zadań liniowych.
3. Zadania z zakresu bazy transportowej. Metoda potencjałów. Zadania transportowo-produkcyjne i transportowo-magazynowe. Blokowanie tras. Minimalizacja pustych przebiegów. Zadanie transportowe z kryterium czasu.
4. Zagadnienia przydziału i algorytm węgierski.
5. Przepływy w sieciach i algorytm Forda-Fulkersona. Zastosowanie do optymalizacji sieci dystrybucji.
6. Programowanie całkowitoliczbowe. Metoda Gomory’ego. Zastosowania do zadań produkcyjno-modernizacyjnych i problemów lokalizacji. Problem komiwojażera i algorytm Little’a.
7. Podstawowe modele optymalizacji zapasów: modele deterministyczne (ekonomiczna wielkość zamówienia EOQ, model ze stopniowym uzupełnianiem stanu zapasów, model z kosztami odłożonego popytu, modele z dyskontem ilościowym i inne), modele stochastyczne (model jednookresowy - problem gazeciarza, modele zapasu bezpieczeństwa z losowym popytem i losowym czasem dostawy).
8. Programowanie dynamiczne. Zadania o skończonym i nieskończonym horyzoncie decyzyjnym. Zadania deterministyczne i stochastyczne. Zastosowanie do optymalizacji produkcji i magazynowania, planowania inwestycji, ustalania momentu wejścia na rynek, planowania remontów i wymiany urządzeń.
9. Metody optymalizacji wielokryterialnej. Optimum w sensie Pareto. Metakryteria i programowanie wymierne. Hierarchizacje ostre i nieostre. Zastosowania do optymalizacji produkcji i organizacji kampanii reklamowej.
10. Elementy teorii kolejek i symulacje systemów kolejkowych.
11. Wprowadzenie do metod programowania nieliniowego. Metoda mnożników Lagrange’a i metoda Kuhna-Tuckera. Zastosowania w optymalizacji produkcji, planowaniu inwestycji i optymalizacji zapasów.
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
Główne efekty uczenia to: umiejętność formułowania problemów logistycznych w języku matematyki oraz rozwiązywanie logistycznych zadań optymalizacyjnych; umiejętność wykorzystywania pakietów komputerowych jako narzędzi wspomagających podejmowanie decyzji związanych z gospodarką zapasami, zadaniami optymalizacji bazy transportowej a także innymi problemami logistycznymi; rozumienie analitycznych narzędzi matematycznych (modeli matematycznych i metod optymalizacji) wykorzystywanych w logistyce.
Kryteria oceniania
Końcowym rozliczeniem przedmiotu jest egzamin pisemny obejmujący materiał prezentowany na wykładzie i ilustrowany w przykładach. Egzamin obejmuje część teoretyczną i praktyczną. Zaliczenie ćwiczeń obejmuje studia przypadków w grupach (20%), ocenę ciągłą aktywności i przygotowania do zajęć (20%) oraz kolokwium pisemne (60%).
Literatura
Literatura obowiązkowa:
1. C. C. Bozarth, R. B. Handfield, Wprowadzenie do zarządzania operacjami i łańcuchem dostaw, Helion, Gliwice 2007.
2. T. Cisowski, J. Stokłosa, Logistyka transportowa w przykładach i zadaniach, Innovatio Press, Lublin 2008.
3. S. Krawczyk, Metody ilościowe w logistyce (przedsiębiorstwa), Wydawnictwo C. H. Beck, Warszawa 2001.
4. S. Krzyżaniak, Podstawy zarządzania zapasami w przykładach, Instytut Logistyki i Magazynowania, Warszawa 2008.
Literatura uzupełniająca:
1. Badania operacyjne w zarządzaniu, red. J. W. Wiśniewski, Instytut Wydawniczy Gravis, Toruń 2001.
2. Z. Saryusz-Wolski, Sterowanie zapasami w przedsiębiorstwie, PWE, Warszawa 2000.
3. T. Trzaskalik, Wprowadzenie do badań operacyjnych z komputerem, PWE, Warszawa 2008.
4. W. L. Winston, Operations Research: Applications and Algorithms, Duxbury, 1994.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: