Oprogramowanie analiz statystycznych 1100-12-E13-1-OAS
Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z możliwościami oprogramowania (komercyjnego, jak i typu open source) w odniesieniu do analizy danych statystycznych. Uwaga jest szczególnie skupiona na wypracowaniu umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów ekonomicznych, tj. zaprojektowania badania, jego rozwiązania (z wykorzystaniem określonej metody statystycznej czy ekonometrycznej oraz konkretnego oprogramowania), prezentacji i interpretacji wyników.
Na zajęciach student ma możliwość wykorzystania wiedzy z zakresu matematyki, statystyki, ekonometrii i prognozowania w odniesieniu do analizy różnorodnego typu danych statystycznych i różnych praktycznych problemów ekonomicznych.
Ćwiczenia w laboratorium komputerowym
1. Wprowadzenie do oprogramowania SPSS (tworzenie banków danych i przekształcenia na zmiennych, import danych z Excela i Gretla) - W1, U1.
2. Prognozowanie na podstawie wielu różnych modeli i porównywanie ich zdolności predykcyjnej z wykorzystaniem funkcji FIT ERRORS (w SPSS) - W1, U1.
3. Wybór modelu konkurencyjnego wg kryterium estymacyjnego z wykorzystaniem modułu PROGNOZOWANIE (wyrównanie wykładnicze, modele szeregów czasowych) w SPSS. Opracowanie wyników w programie Excel - W1, U1.
4. Wybór modelu konkurencyjnego wg kryterium predykcyjnego z wykorzystaniem modułu PROGNOZOWANIE (wyrównanie wykładnicze, modele szeregów czasowych) i FIT ERRORS w SPSS. Wykorzystanie języka skryptowego. Opracowanie wyników w programie Excel - W1, U1.
5. Wybór modelu najlepszego spośród modeli przyczynowo-skutkowych wg kryterium estymacyjnego i predykcyjnego – z wykorzystaniem modułu ‘prognozowanie’ i FIT ERRORS w SPSS. Opracowanie wyników w programie Excel – W1, U1.
6. Analiza Anova (jedno- i dwuczynnikowa) w SPSS. Interpretacja wyników. Opracowanie wyników w programie Excel – W1, U1.
7. Wprowadzenie do języka skryptowego Gretla (podstawowe funkcje i polecenia; pisanie własnych poleceń w języku skryptowym Gretla) - W1, U1.
8. Automatyczny wybór stopnia trendu – tworzenie skryptu w języku skryptowym programu Gretl. Wykorzystanie funkcji ‘if’ i ‘loop’ - W1, U1.
9. Automatyczny wybór rzędu autoregresji – tworzenie skryptu w języku skryptowym programu Gretl. Wykorzystanie funkcji ‘if’ i ‘loop’ - W1, U1.
10. Generowanie danych sztucznych o zadanym modelu generującym dane – tworzenie skryptu w języku programu Gretl. Wykorzystanie funkcji ‘if’ i ‘loop’ w złożonych zastosowaniach. Wnioskowanie o rozkładach statystyk. Rozróżnianie modelu prawdziwego od modelu fałszywego wg kryterium estymacyjnego. Opracowanie wyników w programie Excel - W1, U1.
11. Generowanie danych sztucznych o zadanym modelu generującym dane – z wykorzystaniem funkcji ‘matrix’. Wnioskowanie o rozkładach statystyk. Opracowanie wyników w programie Excel - W1, U1.
12. Generowanie danych sztucznych o zadanym modelu generującym dane – z wykorzystaniem funkcji ‘matrix’ i wyznaczanie prognoz. Wnioskowanie o rozkładach błędów prognoz i ich trafności. Rozróżnianie modelu prawdziwego od modelu fałszywego wg kryterium predykcyjnego. Opracowanie wyników w programie Excel - W1, U1.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Metody dydaktyczne
Metody dydaktyczne poszukujące
- ćwiczeniowa
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
W1, U1– zaliczenie w pracowni komputerowej
Zaliczenie obejmuje wykonanie zadań (prognozowanie na podstawie różnych modeli ekonometrycznych) w pracowni komputerowej na podstawie konkretnych danych statystycznych z wykorzystaniem oprogramowania SPSS i gretl. Oceniany jest sposób zaprojektowania badania, jego rozwiązania, prezentacji i interpretacji.
Literatura
1. T. Kufel, Ekonometria. Rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem programu Gretl, PWN, Warszawa 2011.
2. Rob J Hyndman and George Athanasopoulos, Forecasting: principles and practise; link: https://github.com/millengustavo/time-series-forecasting/blob/master/hyndman-forecast-book/hyndman-forecast-book.md
3. L. C. Adkins, Using gretl for Principles of Econometrics, 5th Edition, 2018; https://www.learneconometrics.com/gretl/poe5/using_gretl_for_POE5.pdf
4. A. Cottrell, R. Lucchetti, Gretl User's Guide. Gnu Regression, Econometrics and Time-series Library, 2013.
5. T. Żądło, J. Wywiał, Prognozowanie szeregów czasowych za pomocą pakietu SPSS, SPSS Polska, Kraków 2008.
6. M. Sej-Kolasa, A. Zielińska, Excel w statystyce. Materiały do ćwiczeń, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej im. O. Langego we Wrocławiu, Wrocław 2004.
7. B. Pułaska-Turyna, Statystyka dla ekonomistów, Difin, Warszawa 2005.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: