Dieta i żywność w ocenie chemika 0600-OG-DŻOCh
Tematyka wykładu pozwala na zdobycie podstawowej wiedzy w zakresie dietetyki. W ramach wykładu zostanie omówiona energetyczna i odżywcza rola pożywienia, na podstawie obecnych w nim białek, węglowodanów i tłuszczów. Wykład omówi rolę witamin oraz pierwiastków śladowych w żywieniu. Wykład będzie źródłem informacji o zapotrzebowaniu organizmu na wodę. Zostaną przedstawione porady dotyczące wprowadzania odpowiednich tłuszczów do diety, a także informacje mające na celu zmniejszenie podaży cukru w codziennej diecie.
Zostaną przedstawione zasady zdrowego odżywiania, dla osób w różnym wieku i wykazujących zróżnicowaną aktywność fizyczną. Podkreśli ważną rolę (obok diety) - aktywności fizycznej w prewencji wielu chorób.
Obecnie rośnie zainteresowanie zdrowym stylem życia, racjonalną dietą, redukcją nadwagi i utrzymaniem jej na prawidłowym poziomie z dwóch powodów. Jeden to moda na ‘bycie szczupłym’, drugi – rosnąca świadomość istotności wpływu sposobu odżywiania w prewencji chorób cywilizacyjnych: nadciśnienia, miażdżycy, cukrzycy, otyłości.
Treść wykładu przybliży przykładowe diety i pozwoli nakreślić rozsądny program redukcji masy ciała (jeśli taka jest potrzebna).
Dla współczesnego człowieka, który świadomie zastanawia się nad zdrową dietą, ważne będzie zapewnienie odpowiedniej jakości pożywienia. Zajęcia zaproponują jak wybierać wartościowe produkty spożywcze, między innymi w oparciu o informacje na opakowaniach.
Ze względu na coraz to nowe modyfikacje produktów spożywczych, zostaną omówione: żywność funkcjonalna oraz różnego rodzaju dodatki do żywności, których wprowadzenie może mieć pozytywny, bądź negatywny wpływ na modyfikowaną żywność.
Zostaną przedstawione wybrane toksyny żywności i sposoby ich eliminowania.
Niewłaściwe odżywianie powoduje szereg zaburzeń metabolicznych. Do ich oceny służą badania laboratoryjne, które w podstawowym zakresie, będą także omówione w ramach wykładu.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Metody dydaktyczne podające
Metody dydaktyczne w kształceniu online
- metody wymiany i dyskusji
Rodzaj przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023/24L: | W cyklu 2024/25L: | W cyklu 2022/23L: | W cyklu 2021/22L: |
Kryteria oceniania
Metody oceniania:
- obecność 80% spotkań - ocena dostateczna
- egzamin pisemny (pytania otwarte i testowe) – ocena wyższa niż dostateczna
Kryteria oceniania:
Wykład: zaliczenie na ocenę dostateczną na podstawie obecności i egzamin pisemny (pytania otwarte i testowe) na ocenę, odpowiednio dla liczby zdobytych punktów (%):
dst plus - pkt (61 - 66%)
db - pkt (66 -75%)
db plus - pkt (75 - 81%)
bdb - pkt (81 - 100%)
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy
Literatura
1. Dietetyka. Żywność i żywienie w prewencji i leczeniu. red. M. Jarosz, IŻŻ 2017.
2. Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka. H. Ciborowska, A. Rudnicka, PZWL 2019.
3. Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu. Red. J. Gawęcki, PWN 2012.
4. Fizjologia Żywienia. H. Krauss, PZWL 2019.
5. Chemia Żywności, red. E. Sikorski, WNT 2012.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: