Chemia dla ambitnych 0600-OG-ChA
Współczesne problemy wynikające z kolizji rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego oraz konieczności utrzymania stabilnego środowiska naturalnego.
Wzrost liczby ludności w skali globalnej i wzrost zapotrzebowania na surowce i energię.
Kluczowe surowce: zasoby, miejsce pochodzenia, wykorzystanie, ceny. Szczegółowe zagadnienia związane z kluczowymi grupami materiałów: metale, tworzywa sztuczne, materiały pochodzenia biologicznego, paliwa stałe, ciekłe i gazowe.
Konieczność i sposoby recykling materiałowego i energetycznego wybranych odpadów: opony i polimery, metale, szkło – ceramika – materiały budowlane, papier, elektronika i wyroby AGD, samochody i środki transportu, paliwo nuklearne i materiały radioaktywne.
Technologia wodorowa: wytwarzanie wodoru (wodór szary i zielony), magazynowanie wodoru (niskociśnieniowe, wysokociśnieniowe i skroplenie), konwersja wodoru na energię cieplną i elektryczną.
Magazynowanie energii: akumulatory ciepła i chłodu, elektrochemiczne magazyny energii – baterie i kondensatory. Izolacje cieplne.
Niskoemisyjny transport: pojazdy hybrydowe, elektryczne i wodorowe.
Czujniki chemiczne i biologiczne: automatyczne diagnozowanie stanu środowiska, zdrowienia człowieka i stanu maszyn.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Metody dydaktyczne eksponujące
Metody dydaktyczne podające
- wykład problemowy
- wykład konwersatoryjny
Metody dydaktyczne poszukujące
- doświadczeń
- seminaryjna
- referatu
Metody dydaktyczne w kształceniu online
- metody służące prezentacji treści
Rodzaj przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Egzamin pisemny testowy składający się z 15 zagadnień. Każde zagadnienie zawiera 5 stwierdzeń, do których zdający ma się ustosunkować stwierdzając, czy są one prawdziwe (odpowiedź tak TAK lub NIE). Udzielanie odpowiedzi TAK lub NIE na poszczególne stwierdzenia jest niezależne. Poprawne udzielenie 5 odpowiedzi w zagadnieniu oznacza 5 punktów, poprane udzielenie 4 odpowiedzi oznacza 3 punkty. Poprawne udzielnie 3, 2, 1 lub 0 odpowiedzi oznacza 0 punktów za dane zagadnienie.
Łącznie możliwe jest uzyskanie 75 punktów (15 zagadnień x 5 punktów).
Skala ocen:
0 – 37 punktów – ocena: niedostateczny (2.0)
38 – 44 punktów – ocena: dostateczny (3.0)
45 – 52 punktów – ocena: dostateczna plus (3.5)
53 – 59 punktów – ocena: dobry (4.0)
60 – 67 punktów – ocena: dobry plus (4.5)
68 – 75 punktów – ocena: bardzo dobry (5.0)
Możliwość egzaminu ciągłego jako zaliczenia przedmiotu polegającego na systematycznym udzielaniu odpowiedzi pisemnych na 2-3 pytania po każdym wykładzie: 15 wykładów - 15 sprawdzianów pisemnych.
Praktyki zawodowe
Brak.
Literatura
W zakresie powyższych treści programowych brak jest jeszcze jednolitego podręcznika w języku polskim, podobnie w języku angielskim. Materiały z wykładu są podstawa do przygotowania student a do egzaminu.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: