Chemia nieorganiczna I 0600-CN1-5/6-O
Wykład i ćwiczenia
Ewolucja chemiczna Wszechświata. Klasyfikacja pierwiastków, związków i przemian chemicznych, nomenklatura związków nieorganicznych. Budowa molekuł: zastosowania LCAO - MO i metod spektroskopowych (NMR, PIS,...). Termodynamika, kinetyka i mechanizm ważniejszych grup przemian chemicznych: kwasowo-zasadowych, substytucji, izomeryzacji i redoksowych. Chemia (występowanie, znaczenie gospodarcze, ekologiczne i biologiczne, otrzymywanie, właściwości fizyczne i chemiczne, przegląd rodzajów związków i reakcji) pierwiastków grup 1-2, 13 - 18 z bardziej szczegółowym omówieniem: wodoru, boru i glinu, węgla i krzemu, azotu i fosforu, tlenu i siarki oraz chloru. Chemia koordynacyjna (pojęcia, metody) i przegląd właściwości (spektroskopia UV-Vis, właściwości magnetyczne, ważniejsze reakcje) oraz zastosowań pierwiastków d-elektronowych, lantanowców i aktynowców. Wybrane zagadnienia z chemii metaloorganicznej i bionieorganicznej. Najważniejsze odkrycia w chemii nieorganicznej ostatnich lat.
Laboratorium
Otrzymywanie (oznaczenie składu i wykonanie testów jakościowych) BaO2, SnI4, I2O5, ałuny, H3BO3 i NaBO3?4H2O. Elektrodializa z membranami jonowymiennymi - otrzymywanie kwasu i zasady z soli. Otrzymywanie K2S2O8. Elektrochemiczne i chemiczne otrzymywanie FeO42-. Otrzymywanie jonów trans- i cis-[Cr(C2O4)2(H2O)2]-, wyznaczanie stałej kwasowej jonu cis-[Cr(C2O4)2(H2O)2]-. Odzyskiwanie srebra z odpadów laboratoryjnych. Otrzymywanie i badanie składu jonu [Co(NH3)5Cl]2+. Kompleksy Cu(II) o grupach chromoforowych: CuO6, CuN2O4 i CuN4O2. Sól Reinecke'go. Rozdział jonów wanadu na różnych stopniach utlenienia.
Literatura
A. Bielański, Podstawy chemii nieorganicznej, tomy 1-3, PWN, Warszawa, 2002.
F. A. Cotton, G. Wilkinson, P. L. Gaus, Chemia nieorganiczna. Podstawy, PWN, Warszawa 1995;
D.F. Shriver, P.W. Atkins, Inorganic Chemistry, 3rd ed. , Oxford 1999;
J.D. Lee, Concise Inorganic Chemistry, 5th ed., London 1996.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: