Embriologia roślin 0501-EMBR-4-ZM
Wymagania wstępne: znajomość podstaw biologii komórki i genetyki.
Cele przedmiotu: 1) poznanie struktur i zrozumienie procesów związanych z generatywnym rozmnażaniem roślin; 2) poznanie podstawowych technik uzyskiwania roślin o zmienionym genotypie z wykorzystaniem materiału generatywnego oraz komórek somatycznych.
Treści merytoryczne przedmiotu: Wykład i ćwiczenia obejmują podstawowe zagadnienia płciowego rozmnażania roślin kwiatowych oraz wykorzystania komórek linii generatywnej w biotechnologii (transformacji roślin). Procesy związane z generatywnym rozmnażaniem omawiane są na różnych poziomach organizacji biologicznej, od tkankowej przez komórkową do molekularnej. W pierwszej części wykładu przedstawione są dwa podstawowe procesy zachodzące w rozwijającym się kwiecie:
1) mikrosporogeneza, która rozpoczyna cykl zjawisk prowadzących do wytworzenia ziaren pyłkowych, tj. męskiego gametofitu,
2) megasporogeneza, proces prowadzący do produkcji megaspor rozwijających się w żeński gametofit ? woreczek zalążkowy.
Druga część wykładu obejmuje procesy zachodzące w okresie od uwolnienia ziaren pyłkowych z pylnika do wytworzenia zarodka i bielma:
1) zapylenie, kiełkowanie ziaren pyłkowych na znamieniu, wzrost łagiewki pyłkowej w słupku (faza progamiczna),
2) podwójne zapłodnienie; problem rozpoznania między dwiema komórkami plemnikowymi a komórką jajową i centralną, dziedziczenie cytoplazmatycznego materiału genetycznego,
rozwój zarodka i bielma,
3) genetyczne i molekularne mechanizmy niezgodności u roślin kwiatowych.
W części poświęconej embriologii eksperymentalnej omawiane są niektóre techniki uzyskiwania roślin o zmienionym genotypie:
1) na drodze płciowej ? zapylenie i zapłodnienie w warunkach in vitro,
2) na drodze somatycznej - fuzja protoplastów,
3) transformacja roślin z użyciem materiału generatywnego (androgeneza).
Metody oceny/ sposób zaliczenia: test zaliczeniowy.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: