Conducted in
terms:
2022/23Z, 2023/24Z, 2024/25Z
ISCED code: 0228
ECTS credits:
5
Language:
Polish
Organized by:
Department of Cognitive Science
Logical Foundations of Cognitive Science 2401-K-S1-2-LPK
This course has not yet been described...
Total student workload
(in Polish) 1. Godziny realizowane z udziałem nauczycieli: godziny kontaktowe przewidziane w planie studiów: 60 godz.- 30 godzin ćwiczeń i 30 godzin wykładów
2. Czas poświęcony na pracę indywidualną studenta/słuchacza/uczestnika kursu potrzebny do pomyślnego zaliczenia przedmiotu, tj. wcześniejsze przygotowanie i uzupełnienie notatek; wymagane powtórzenie materiału, czytanie literatury: 45 godzin
3. Czas wymagany do przygotowania się i do uczestnictwa w procesie oceniania (np. w egzaminach i zaliczeniu ćwiczeń): 45 godzin
Łącznie: 150 godzin - 5 punktów ECTS
Learning outcomes - knowledge
(in Polish) W1: Zna podstawowe pojęcia współczesnej logiki i ich powiązanie z kognitywistyką: K_W02 – zna podstawową terminologię dyscyplin wchodzących w skład kognitywistyki w języku polskim; K_W11 – ma wiedzę w zakresie najważniejszych problemów z dziedzin nauki i dyscyplin naukowych, właściwych dla kognitywistyki; K_W01 – ma podstawową wiedzę o miejscu i znaczeniu kognitywistyki w relacji do nauk oraz o specyfice przedmiotowej i metodologicznej kognitywistyki; K_W05 – zna zależności między głównymi subdyscyplinami kognitywistycznymi; K_W07 – zna i rozumie główne kierunki i stanowiska z zakresu kognitywistyki.
W2: Ma umiejętność poprawnego formułowania własnych myśli, klarownego i sprawnego prowadzenia dyskusji, ścisłego formułowania tez: K_W03 – rozumie oraz potrafi wytłumaczyć opisy prawidłowości, zjawisk i procesów wykorzystujące język nauk ścisłych, w szczególności potrafi samodzielnie odtworzyć podstawowe twierdzenia i prawa.
W3: Umie stosować logikę do analizy poprawności rozumowań oraz spójności różnego rodzaju wypowiedzi, ponadto zna sposoby budowania poprawnych definicji: K_W03 i K_W14 – zna, podstawowe metody badawcze i strategie argumentacyjne właściwe dla jednej z głównych subdyscyplin kognitywistycznych.
W4: zna znaczenia stałych logicznych zarówno te stosowane w języku formalnym, jak i naturalnym: K_W03 i K_W14.
W5: zna semiotyczne podstawy logiki (funkcje języka, język - metajęzyk, antynomie semantyczne, termin `pojęcia', nazwy, deskrypcje, zależności pomiędzy treścią pojęcia a jego zakresem): K_W03 i K_W14.
W6: zna pojęcia logiki istotne dla kognitywistyki (w tym modalności aletyczne, epistemiczne i doksastyczne): K_W03 i K_W14.
Learning outcomes - skills
(in Polish) U1: Potrafi badać rozumowania pod kątem ich poprawności w sylogistyce oraz w logikach: zdań, kwantyfikatorów, modalnej, wiedzy i przekonań. Potrafi wykrywać sprzeczności w powyżej wskazanych logikach: K_U02 – samodzielnie zdobywa wiedzę; K_U07 – wykrywa zależności między tezami badanych pisemnych i ustnych wypowiedzi naukowych K_U08 – umie posługiwać się wiedzą z logiki w kognitywistyce oraz typowymi strategiami argumentacyjnymi; K_U10 – przytacza główne tezy badań stosownie do ich istotności.
U2: Rozumie formalny zapis wypowiedzi z języka naturalnego oraz potrafi stosować ten zapis: K_U07 i K_U08.
Learning outcomes - social competencies
(in Polish) K1: Potrafi stosować nabytą wiedzę do analizy problemów wymagających wnioskowania logicznie poprawnego lub wnioskowania entymematycznego: K_K03 – na podstawie twórczej analizy nowych sytuacji i problemów samodzielnie formułuje propozycje ich rozwiązania; K_K03 – samodzielnie podejmuje i inicjuje proste działania badawcze; K_K05 – efektywnie organizuje własną pracę i krytycznie ocenia jej stopień zaawansowania.
K2: Rozumie ważność spójności wypowiedzi oraz poprawności wnioskowań zarówno w życiu społecznym, jak i przy prowadzeniu badań naukowych: K_K01 – zna zakres posiadanej przez siebie wiedzy i posiadanych umiejętności, rozumie potrzebę ciągłego dokształcania się i rozwoju zawodowego, K_K02 – jest otwarty na nowe idee i gotów do zmiany opinii w świetle dostępnych danych i argumentów; K_K07 – wykazuje motywację do zaangażowanego uczestnictwa w życiu społecznym; K_K08 – rozumie istotność problematyki kognitywistycznej i potrafi ją umiejscowić na gruncie interakcji społecznych; K_K09 – wykorzystuje swoje kompetencje w wielu dziedzinach życia społecznego oraz zawodowego.
Teaching methods
(in Polish) Wykład: informacyjny (konwencjonalny), problemowy.
Ćwiczenia: klasyczna metoda problemowa, studia przypadku.
Observation/demonstration teaching methods
- display
Expository teaching methods
- informative (conventional) lecture
- problem-based lecture
- problem-based lecture
Exploratory teaching methods
- practical
- classic problem-solving
- case study
- classic problem-solving
- case study
Type of course
core frame (attribute withdrawn)
Prerequisites
(in Polish) Brak
Course coordinators
Additional information
Additional information (registration calendar, class conductors, localization and schedules of classes), might be available in the USOSweb system: