Conducted in
terms:
2022/23L, 2023/24L, 2024/25L
ISCED code: 0314
ECTS credits:
4
Language:
Polish
Organized by:
Institute of Information and Communication Research
Sociology 2401-D-S1-1-S
This course has not yet been described...
Total student workload
(in Polish) 1.Godziny realizowane z udziałem nauczycieli:
-wykład: 30
-konsultacje w trakcie semestru: 28
-obecność podczas egzaminu: 2
2.Czas poświęcony na pracę indywidualną studenta potrzebny do pomyślnego zaliczenia przedmiotu: 30
3. Czas wymagany do przygotowania się i do uczestnictwa w procesie oceniania: 30
Learning outcomes - knowledge
(in Polish) K_W04
Ma podstawową wiedzę o relacjach między strukturami i instytucjami społecznymi ujmowanymi w kategoriach socjologicznych.
K_W05
Zna rodzaje więzi społecznych występujące we współczesnym świecie; zna prawidłowości, jakie nimi rządzą.
K_W06
Zna wybrane socjologiczne koncepcje, będące teoretycznym fundamentem działalności dziennikarskiej; ma elementarną wiedzę o roli jednostki w działaniach organizacji medialnych i/lub przedsiębiorstw branży reklamowej, brandingu i public relations ujmowanymi w kategoriach socjologicznych
Learning outcomes - skills
(in Polish) K_U01
Potrafi w kategoriach socjologicznych interpretować zjawiska społeczne i kulturowe, właściwe dla obszaru dziennikarstwa i komunikacji społecznej.
K_U02
Posiada umiejętność wykorzystania podstaw wiedzy teoretycznej z zakresu socjologii do opisu i praktycznego analizowania konkretnych procesów i zjawisk społecznych, występujących w społeczeństwach współczesnych.
K_U03
Rozumie przyczyny i przebieg konkretnych procesów społecznych (kulturowych, politycznych) i potrafi je analizować w kategoriach socjologicznych.
K_U08
Rozumie i analizuje zjawiska społeczne występujące we współczesnym świecie.
Learning outcomes - social competencies
(in Polish) K_K01
Rozumie potrzebę ciągłego uczenia się, zwłaszcza poprzez lekturę literatury fachowej, czasopism i portali branżowych podejmujących tematykę z zakresu socjologii.
K_K02
Uzupełnia wiedzę, doskonali umiejętności i poszerza ich spektrum w zakresie socjologii.
Teaching methods
(in Polish) Wykład prowadzony przy pomocy form multimedialnych (prezentacje, fragmenty filmów/seriali, komiksy, wycinki z gazet)
Expository teaching methods
- informative (conventional) lecture
- problem-based lecture
- problem-based lecture
Online teaching methods
- content-presentation-oriented methods
- methods developing reflexive thinking
- methods developing reflexive thinking
Type of course
compulsory course
Prerequisites
(in Polish) 1. Forma kursu
Nasz cykl spotkań na przedmiocie „Socjologia” obejmuje tylko wykłady (30), po których następuje zaliczenie w formie egzaminu.
2. Forma wykładów
W zależności od sytuacji epidemiologicznej wykłady odbywają się w formie stacjonarnej lub zdalnej. Oznacza to, że będziemy spotykać się na żywo w sali wykładowej lub będziemy pracować na platformie MS Teams dostępnej z serwerów UMK. Na Teams będziemy łączyć się w czasie rzeczywistym, czyli w godzinach przeznaczonych na wykład (wg planu tygodniowego). Jeżeli będzie konieczność podania dodatkowych materiałów do wykładów (jakiegoś typu uzupełnienia), to będą one umieszczane na Moodle.
3. Egzamin
Tradycyjnie egzamin obejmować będzie tematykę poruszaną na wykładach i pozycje z zestawu lektur oraz zagadnienia z materiałów dodatkowych (filmy, seriale, książki, komiksy).
W zależności od sytuacji epidemiologicznej egzamin odbędzie się albo ustnie w formie zdalnej (na Teams) albo pisemnie „na żywo” w sali wykładowej. Decyzja o sposobie przeprowadzenia egzaminu będzie podjęta przez władze UMK przed sesją letnią 2024.
4. Zachowanie podczas wykładów
Podczas trwania wykładów zdalnych proszę o wyłączenie mikrofonów na własnym urządzeniu, kamerkę natomiast możecie Państwo mieć włączoną lub wyłączoną, decyzja należy do Was. Gdybyście chcieli zapytać o coś dotyczącego treści wykładu w jego trakcie – proszę o użycie przycisku „podnieś rękę” (czyli to, co nazywamy „łapką”).
5. Etyka podczas zajęć
a. Uczestnictwo w wykładach jest nieobowiązkowe, jednak nie znaczy to, że pierwszy raz pojawić się należy na egzaminach.
b. Osoby uczestniczące w wykładach muszą pamiętać, że decydując się na przyjście na zajęcia nie powinny rozpraszać swej uwagi inną aktywnością. Osoba o rozproszonej uwadze lub nadaktywna komunikacyjnie (zajęta prowadzeniem pisaniem komentarzy lub sms-ów) stanowi podczas wykładu bardzo zły przykład dla innych.
c. Szczególne niebezpieczeństwo płynie ze strony dodatkowych urządzeń mobilnych, oznaczające, np. przeglądanie stron internetowych podczas wykładu, czytanie wpisów na społecznościówkach, czy głupawe śmianie się do ekranu. NALEŻY UNIKAĆ TAKIEGO ZACHOWANIA. Urządzenia te, jeśli nie służą do notowania wykładanych treści, można schować lub dla pewności wyłączyć przed wykładem.
Course coordinators
Additional information
Additional information (registration calendar, class conductors, localization and schedules of classes), might be available in the USOSweb system: