Conducted in
term:
2023/24
ISCED code: 0913
ECTS credits:
unknown
Language:
Polish
Organized by:
Department of Geriatrics
(for:
Faculty of Health Sciences)
Geriatrics and Geriatric Nursing 1800-P3-Ger1-S1
This course has not yet been described...
Total student workload
(in Polish) Bilans nakładu pracy studenta:
- udział w wykładach - 25h
- udział w ćwiczeniach - 20h
- przygotowanie do zajęć i do zaliczenia -5h
- samokształcenie - 15h
Łączny nakład pracy studenta wynosi 65 godzin, co odpowiada 2 punktom ECTS
Learning outcomes - knowledge
(in Polish) W zakresie wiedzy student zna i rozumie:
W1. etiopatogenezę, objawy kliniczne, przebieg, leczenie, rokowanie i zasady opieki pielęgniarskiej nad pacjentami w wybranych schorzeniach wieku starszego (m.in.: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, cukrzyca, choroby serca, zespoły otępienne, ch. Parkinsona i depresja). D.W2
W3. rodzaje badań diagnostycznych stosowanych w geriatrii i zasady ich zlecania (gastroskopia, kolonoskopia, USG j. brzusznej). D.W4.
W5. właściwości grup leków i ich działanie na układy i narządy pacjenta w różnych schorzeniach u osób starszych, z uwzględnieniem działań niepożądanych, interakcji z innymi lekami i dróg podania. D.W6.
W8. proces starzenia się w aspekcie biologicznym, psychologicznym, społecznym i ekonomicznym. D.W9.
W10. etiopatogenezę najczęstszych schorzeń wieku starszego oraz odrębności przebiegu tych schorzeń. D.W11.
W12. narzędzia i skale całościowej oceny pacjenta geriatrycznego. D.W12
Learning outcomes - skills
(in Polish) W zakresie umiejętności student potrafi:
U6. brać udział w wystawianiu skierowania na wykonanie wybranych badań diagnostycznych. D.U13.
U7. przygotowywać zapisy form recepturowych substancji leczniczych w ramach kontynuacji leczenia. D.U14.
U11. rozpoznawać powikłania leczenia farmakologicznego, dietetycznego D.U18
U.14. przekazywać informacje członkom zespołu terapeutycznego o stanie zdrowia pacjenta. D.U22.
U15. asystować lekarzowi w trakcie badań diagnostycznych. D.U23
Learning outcomes - social competencies
(in Polish) K1. kierować się dobrem pacjenta, poszanowania godności i autonomii osób powierzonych opiece, okazywania zrozumienia dla różnic światopoglądowych i kulturowych oraz empatii w relacji z pacjentem i jego rodziną. K.01.
K2. przestrzegania praw pacjenta. K.02.
K7. dostrzegania i rozpoznawania własnych ograniczeń w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych oraz dokonywania samooceny deficytów i potrzeb edukacyjnych. K.07.
Teaching methods
(in Polish) wykład informacyjny, pogadanka, obserwacja, studium przypadku, pokaz
Expository teaching methods
- discussion
- informative (conventional) lecture
- informative (conventional) lecture
Exploratory teaching methods
- observation
- case study
- case study
Type of course
compulsory course
Prerequisites
(in Polish) Choroby wewnętrzne
Course coordinators
Additional information
Additional information (registration calendar, class conductors, localization and schedules of classes), might be available in the USOSweb system: