Conducted in
term:
2022/23Z
ISCED code: 0228
ECTS credits:
4
Language:
Polish
Organized by:
Faculty of Fine Arts
The history of European Art (including Polish one) and the Art of North America from the late 18th century to 1945 1402-HSzEiA-3Zka-S1
This course has not yet been described...
Term 2022/23Z:
None |
Total student workload
(in Polish) część ARCHITEKTURA (30 godz./2 pkt.ECTS)
1. Godziny realizowane z udziałem nauczyciela (godziny kontaktowe wykładu, przewidziane w programie): 30 godz. /1 pkt.
2. Konsultacje z wykładowcą podczas dyżuru: 15 godz. /0,5 pkt.
3. Czas poświęcony na pracę indywidualną studenta, konieczny do zaliczenia przedmiotu (przygotowanie i uzupełnienie notatek; zebranie, zapoznanie się z treścią podanej literatury, przyswojenie materiału ilustracyjnego, definicji, powtórka zagadnień problemowych): 15 godz./ 0,5 pkt.
Łączna liczba pkt. ECTS = 2
część: MALARSTWO i RZEŹBA (30 godz./2 pkt.ECTS)
Godziny realizowane z udziałem nauczyciela (godziny kontaktowe wykładu, przewidziane w programie): 30 godz./1 pkt ECTS
Konsultacje z wykładowcą podczas dyżuru: 15 godz./0,5 pkt ECTS
Czas poświęcony na indywidualną pracę studenta, konieczny do zaliczenia przedmiotu (przygotowanie i uzupełnienie notatek; zebranie i zapoznanie się z treścią literatury, przyswojenie materiału ilustracyjnego, powtórka zagadnień problemowych): 15 godz./0,5 pkt ECTS
łącznie 120 godz. 4 pkt ECTS
Learning outcomes - knowledge
(in Polish) część ARCHITEKTURA:
Student:
W1: Ma wiedzę o głównych kierunkach, zjawiskach i trendach w architekturze nowoczesnej na świecie. Zna elementarną terminologię architektoniczną pomocną w dalszej nauce (K_W01, K_W02).
W2: Zna czołowych przedstawicieli kierunków oraz potrafi przypisać im konkretne realizacje (K_W04).
W3: Ma zaawansowaną wiedzę o stylach i epokach sztuki światowej, oraz ich współczesnych interpretacjach
W4: Zna i rozumie podstawowe metody analizy oraz interpretacji obiektów architektonicznych (K_W05)
W5: Zna i rozumie znaczenia dzieł architektonicznych dla dziedzictwa ludzkości; rozumie oddziaływania i wpływy, które dostrzega w rozwiązaniach formalnych brył, elewacji, wnętrz; ma uporządkowana więdzę na temat terminologii, teorii i metodologii badań w zakresie nauki o sztuce oraz estetyki (K_W06)
W6: Charakteryzuje obiekty o określonych cechach stylowych , orientuje się w sposobie użycia nowoczesnych technik i materiałów budowlanych w celu osiągnięcia przez architekta określonego wrażenia wizualnego; ma ugruntowaną wiedzę o powiązaniach nauk o sztuce z innymi dyscyplinami humanistycznymi oraz działalnością artystyczną (K_W09)
W7: zna wartość i znaczenie obiektów architektonicznych dla dziedzictwa regionu, Europy, świata (dla dziedzictwa ludzkości) i ma świadomość zależności społeczno-kulturowych między cywilizacjami, wpływu jednej społeczności na druga w zakresie sztuki i architektury (K_W07)
część: MALARSTWO i RZEŹBA
Student:
W1: posiada wiedzę o głównych kierunkach, zjawiskach w nowoczesnym malarstwie i rzeźbie. Zna elementarną terminologię dotyczącą malarstwa i rzeźby (K_W01, K_W02).
W2:zna czołowych przedstawicieli głównych kierunków w rzeźbie i malarstwie nowoczesnym oraz potrafi przypisać im najważniejsze dzieła (K_W04).
W3:posiada wiedzę na temat podstawowych metod analizy oraz interpretacji dzieł malarskich i rzeźbiarskich powstałych od końca XVIII w. do 1945 r. (K_W05).
W4: posiada zaawansowaną wiedzę dotyczącą miejsca i znaczenia nowoczesnego malarstwa i rzeźby w kulturowym dziedzictwie ludzkości, a także jego roli w procesie dialogu pomiędzy środowiskami artystycznymi (K_W07)
Learning outcomes - skills
(in Polish) część ARCHITEKTURA
Student:
U1: Wykorzystuje i przetwarza wiedzę z zakresu budownictwa i architektury do opisu szerszych zjawisk kulturowych i społecznych (K_U01)
U2: Analizuje i ocenia dzieła architektoniczne z wykorzystaniem specjalistycznej terminologii oraz wiedzy na temat technik budowlanych, użytych materiałów w celu osiągnięcia określonego efektu wizualnego. Na podstawie analizy określa styl i/lub środowisko artystyczne (K_U05)
U3: rozpoznaje kontekst dzieła architektonicznego i potrafi przeprowadzić analizę ikonograficzną (K_U06)
U4: charakteryzuje dzieło architektoniczne od strony formalnej, krytycznie je analizuje i interpretuje, określając jego rolę w ewolucji sztuki (K_U07, K_U13)
część: MALARSTWO i RZEŹBA
Student:
U1: pod kątem zastosowanej techniki i materiałów, używając specjalistycznej terminologii analizuje dzieło malarskie i rzeźbiarskie, określając jego styl oraz przybliżone datowanie w kontekście sztuki nowoczesnej (K_U05)
U2: potrafi dokonać interpretacji elementów treściowych i symbolicznych zawartych w pracach malarskich i rzeźbiarskich reprezentujących sztukę nowoczesną (K_U06)
U3:analizuje i interpretuje dzieło malarskie i rzeźbiarskie na tle przemian formalnych zachodzących w sztuce nowoczesnej (K_U07)
Learning outcomes - social competencies
(in Polish) część ARCHITEKTURA
K1: Ma świadomość o specyfice przedmiotowej i metodologicznej. Posiada umiejętność rozpoznawania obiektów architektonicznych o światowym znaczeniu; ma świadomość jakie wartości wnosi dane dzieło architektoniczne do kultury światowej, że może wskazywać na określoną grupę społeczną, że może przenosić określone treści wskazujące na tożsamość narodową (K_K07)
K2: Wiedzę może rozwijać i twórczo wykorzystywać w późniejszej pracy teoretycznej. Stanowi ona podstawę do zgłębiania wiadomości z zakresu architektury współczesnej na dalszym etapie kształcenia (K_K01).
część: MALARSTWO i RZEŹBA
Student
K1: w kontekście rzeźby i malarstwa nowoczesnego potrafi określić poziom swojej wiedzy, a także ewentualnych niedostatków, motywujących do dalszego rozwoju naukowego (K_K01)
K2: posiada świadomość znaczenia roli dziedzictwa kulturowego i jego wpływu na rozwój rzeźby malarstwa nowoczesnego (K_K07)
Teaching methods
(in Polish) Zajęcia w trybie zdalnym przy użyciu narzędzia MS Teams, synchroniczne.
Metoda dydaktyczna podająca :
- wykład informacyjny (konwencjonalny)
- wykład konwersatoryjny
Metoda dydaktyczna poszukująca:
- ćwiczeniowa
- referaty z prezentacją oraz dyskusja
Expository teaching methods
- informative (conventional) lecture
- participatory lecture
- participatory lecture
Exploratory teaching methods
- practical
Prerequisites
(in Polish) Znajomość zagadnień sztuki i kultury do XVIII wieku
Course coordinators
Bibliography
Term 2022/23Z:
None |
Notes
Term 2022/23Z:
None |
Additional information
Additional information (registration calendar, class conductors, localization and schedules of classes), might be available in the USOSweb system: