Conducted in
term:
2024/25L
ISCED code: 0220
ECTS credits:
22
Language:
Polish
Organized by:
Institute of History and Archival Studies
MA Seminar 1202-SM22q-S2
This course has not yet been described...
Total student workload
(in Polish) Uczestnictwo w seminarium: 30 godzin (1 pkt)
Konsultacje indywidualne: 30 godzin (1 pkt)
Przygotowanie do seminarium: 30 godzin (1 pkt)
Kwerenda źródłowa: 100-120 godzin (4 pkt)
Pisanie pracy dyplomowej i przygotowanie do egzaminu dyplomowego: 125-375 godzin (5-15 pkt)
Learning outcomes - knowledge
(in Polish) W1: Ma pogłębioną wiedzę o projektowaniu i prowadzeniu badań w zakresie nauk historycznych i pokrewnych; zna tradycje paradygmatyczne, z których wywodzą się poszczególne metody.
W2: Ma pogłębioną i szczegółową wiedzę o głównych kierunkach rozwoju i najważniejszych nowych osiągnięciach z zakresu nauk historycznych i pokrewnych.
W3: Zna i rozumie zaawansowane metody analizy i interpretacji źródeł będących przedmiotem nauk historycznych i pokrewnych.
W4: Zna i rozumie podstawowe pojęcia i zasady z zakresu ochrony własności intelektualnej i prawa autorskiego, dostępu do informacji.
Learning outcomes - skills
(in Polish) U1: Potrafi wyszukiwać, analizować, oceniać, selekcjonować i użytkować informacje z zakresu nauk historycznych i pokrewnych z wykorzystaniem różnych źródeł i metod.
U2: Ma umiejętności infobrokerskie – umie aktywnie wyszukiwać informacje w sieci Internet i w zasobach instytucji archiwalnych, rozpoznawać je i oceniać. Potrafi przeszukiwać, analizować i użytkować bazy danych. Potrafi wyszukiwać informację w systemie informacji archiwalnej.
U3: Posiada pogłębione umiejętności badawcze, obejmujące formułowanie i analizę problemów badawczych, dobór metod i narzędzi badawczych, dobór i wyszukiwanie specjalistycznej literatury, opracowanie i prezentację wyników pozwalające na rozwiązywanie problemów w zakresie nauk historycznych i pokrewnych.
U4: Potrafi posługiwać się ujęciami teoretycznymi, paradygmatami badawczymi i pojęciami właściwymi dla nauk historycznych i pokrewnych, integrować zdobytą na tej drodze wiedzę oraz stosować ją w w nietypowych sytuacjach profesjonalnych.
U5: Potrafi przeprowadzić krytyczną analizę i interpretację różnych rodzajów źródeł będących przedmiotem badania nauk historycznych i pokrewnych stosując oryginalne podejścia, uwzględniające nowe osiągnięcia humanistyki.
U6: Umie przedstawić przemyślane efekty swojej pracy, posiada umiejętność przygotowania wystąpień ustnych i prac pisemnych w języku polskim z poprawnym zastosowaniem różnorodnych form pisarstwa naukowego.
Learning outcomes - social competencies
(in Polish) K1: Rozumie i docenia znaczenie wiedzy w życiu człowieka. Potrafi samodzielnie i krytycznie uzupełniać wiedzę i umiejętności. Potrafi inspirować i organizować proces uczenia się innych osób wykorzystując do tego celu możliwości wynikające z osobistych predyspozycji oraz nabytej wiedzy i umiejętności.
K2: Prawidłowo identyfikuje i rozstrzyga dylematy związane z wykonywaniem zawodu. Postępuje w sposób zgodny z powszechnie obowiązującymi normami życia społecznego.
K3: Akceptuje zasady etyczne pożądane w swoim zawodzie.
Expository teaching methods
- participatory lecture
Exploratory teaching methods
- experimental
- classic problem-solving
- brainstorming
- round table
- biographical
- panel
- project work
- presentation of a paper
- seminar
- field measurement
- case study
- classic problem-solving
- brainstorming
- round table
- biographical
- panel
- project work
- presentation of a paper
- seminar
- field measurement
- case study
Type of course
compulsory course
Prerequisites
(in Polish) Zaliczony trzeci semestr seminarium magisterskiego.
Course coordinators
Additional information
Additional information (registration calendar, class conductors, localization and schedules of classes), might be available in the USOSweb system: