Conducted in
terms:
2022/23L, 2023/24L, 2024/25L
ISCED code: 0220
ECTS credits:
unknown
Language:
Polish
Organized by:
Institute of History and Archival Studies
Seminar 1202-SL32-S1
This course has not yet been described...
Total student workload
(in Polish) Uczestnictwo w seminarium: 30 godzin (1 pkt)
Konsultacje indywidualne: 15-30 godzin (0,5-1 pkt)
Przygotowanie do seminarium: 15-30 godzin (0,5-1 pkt)
Kwerenda źródłowa: 90 godzin (3 pkt)
Przygotowanie pracy licencjackiej, przygotowanie do egzaminu i egzamin licencjacki: 150-180 godzin (5-6 pkt)
Learning outcomes - knowledge
(in Polish) W1: Ma elementarną wiedzę o projektowaniu i prowadzeniu badań w zakresie nauk historycznych i pokrewnych; zna podstawowe tradycje paradygmatyczne, z których wywodzą się poszczególne metody.
W2: Ma podstawową wiedzę o głównych kierunkach rozwoju i najważniejszych nowych osiągnięciach z zakresu nauk historycznych i pokrewnych.
W3: Zna i rozumie podstawowe metody analizy i interpretacji źródeł będących przedmiotem nauk historycznych i pokrewnych.
W4: Zna i rozumie podstawowe pojęcia i zasady z zakresu ochrony własności intelektualnej i prawa autorskiego, dostępu do informacji.
Learning outcomes - skills
(in Polish) U1: Potrafi wyszukiwać, analizować, oceniać, selekcjonować i użytkować informacje z zakresu nauk historycznych i pokrewnych z wykorzystaniem różnych źródeł i metod.
U2: Ma umiejętności infobrokerskie – umie aktywnie wyszukiwać informacje w sieci Internet i w zasobach instytucji archiwalnych, rozpoznawać je i oceniać. Potrafi przeszukiwać, analizować i użytkować bazy danych. Potrafi wyszukiwać informację w systemie informacji archiwalnej.
U3: Posiada podstawowe umiejętności badawcze, obejmujące formułowanie i analizę problemów badawczych, dobór metod i narzędzi badawczych, dobór i wyszukiwanie specjalistycznej literatury, opracowanie i prezentację wyników pozwalające na rozwiązywanie problemów w zakresie nauk historycznych i pokrewnych.
U4: Potrafi posługiwać się podstawowymi ujęciami teoretycznymi, paradygmatami badawczymi i pojęciami właściwymi dla nauk historycznych i pokrewnych w typowych sytuacjach profesjonalnych.
U5: Potrafi rozpoznać różne rodzaje źródeł będących przedmiotem badania nauk historycznych i pokrewnych oraz przeprowadzić ich krytyczną analizę i interpretację.
U6: Umie przedstawić przemyślane efekty swojej pracy, posiada umiejętność przygotowania wystąpień ustnych i prac pisemnych w języku polskim z poprawnym zastosowaniem różnorodnych form pisarstwa naukowego.
U7: Posiada umiejętność przygotowania wystąpień ustnych i typowych prac pisemnych w języku polskim, dotyczących zagadnień szczegółowych, z wykorzystaniem podstawowych ujęć teoretycznych, a także różnych źródeł informacji.
Learning outcomes - social competencies
(in Polish) K1: Rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie, ciągłego dokształcania się zawodowego i rozwoju osobistego. Potrafi uzupełniać i doskonalić nabytą wiedzę i umiejętności. Ma świadomość poziomu swojej wiedzy i umiejętności, dokonuje samooceny własnych kompetencji, wyznacza kierunki własnego rozwoju i kształcenia.
K2: Dostrzega i formułuje problemy moralne i dylematy etyczne związane z własną i cudzą pracą, postępuje zgodnie z zasadami etyki.
Expository teaching methods
- informative (conventional) lecture
- participatory lecture
- problem-based lecture
- participatory lecture
- problem-based lecture
Exploratory teaching methods
- biographical
- practical
- experimental
- brainstorming
- observation
- project work
- presentation of a paper
- seminar
- round table
- panel
- practical
- experimental
- brainstorming
- observation
- project work
- presentation of a paper
- seminar
- round table
- panel
Type of course
compulsory course
Prerequisites
(in Polish) Zaliczony pierwszy semestr seminarium licencjackiego.
Course coordinators
Term 2024/25L: | Term 2023/24L: | Term 2022/23L: |
Additional information
Additional information (registration calendar, class conductors, localization and schedules of classes), might be available in the USOSweb system: